نوشته شده توسط : نت ویر

استخرهاي گردابي از انواع استخرهاي آب گرم هستند. اين استخرها در ميان مردم عمدتاً با نام جكوزي شناخته مي‌شوند. نام جكوزي درواقع برآمده از شركتي آمريكايي است كه براي نخستين‌بار اين نوع استخر را به توليد انبوه رساند. از اين استخرها پيش از هرچيز به‌منظور آب درماني استفاده مي‌شود. همچنين ماساژ آبي نيز در استخرهاي گردابي رايج است. تاسيسات جكوزي بايد به‌نحوي طراحي شود كه اهداف درماني مدنظر محقق شوند.

از جمله تجهيزات در تأسيسات جكوزي مي‌توان به نازل‌هاي تعبيه‌شده در آن اشاره كرد. آب از طريق اين نازل‌ها با فشار بالايي به استخر مي‌ريزد. برخورد آب از نازل‌ها به بدن فرد حاضر در استخر خواص درماني مدنظر را تأمين مي‌كند. همچنين برخورد جريان آب پرفشار به برخي از قسمت‌ها نظير پشت بدن با احساس آرامش كم‌نظيري همراه است.

همان‌طور كه ديديم استخرهاي گردابي و هوايي دو دسته‌ي مهم از استخرها آب گرم هستند كه به‌منظور آب درماني توليد شده‌اند. ساختار استخرهاي گردابي و هوايي تا حد زيادي به يكديگر شبيه است، اما تفاوت مهم آن‌ها در آن است كه در استخرها هوايي به‌جاي آب، هوا از طريق نازل‌ها به درون استخر دميده مي‌شود.

انتقال هوا از نازل به استخر به ايجاد تلاطم ملايمي در آب استخر مي‌انجامد. اين تلاطم ملايم تأثيري همانند ماساژ بر بدن فرد حاضر در استخر دارد. تلاطم ملايم در استخرهاي هوايي، مي‌تواند چه در تأمين آرامش روحي و ارتقاي سلامت رواني فرد حاضر در استخر و چه در بهبود سلامت پوست و تسكين آلام در نقاط مختلف بدن او حائز اهميت باشد.

از ديگر تفاوت‌هاي استخرهاي گردابي با هوايي مي‌توان به پرهزينه‌تر بودن ساخت استخر هوايي نسبت به تاسيسات جكوزي اشاره كرد؛ چرا كه در شرايط يكسان بايد از پمپ بزرگتريبراي تصفيه  استخر هوايي نسبت به تجهيزات جكوزي استفاده شود. هوا در استخر هوايي از كف استخر به درون آن دميده مي‌شود. آب در كف استخر نسبت به ساير نقاط فشار بالاتري دارد؛ پس هوا در صورتي به داخل استخر وارد مي‌شود كه وزن ناشي از آب توسط نيروي پمپ خنثي شود.

نكته‌ي ديگري كه استخرهاي گردابي و هوايي را از يكديگر متمايز مي‌كند، آن است كه از استخرهاي هوايي صرفاً در مراكز آب‌درماني استفاده مي‌شود و معمولاً خبري از اين استخرها در مجموعه‌هاي تفريحي يا ورزشي نيست. در حالي كه جكوزي علاوه بر مراكز آب‌درماني، در مجموعه‌هاي تفريحي يا ورزشي نيز تعبيه مي‌شود. دليل چنين تفاوتي آن است كه تكيه بر خواص درماني در استخرهاي هوايي به‌مراتب از استخرهاي گردابي بيشتر است

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد تاسيسات و تجهيزات استخر، سونا و جكوزي مي توانيد از كارشناسان تام استخر مشاوره بگيريد.

 :: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 66
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 10 ارديبهشت 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

سيستم لوله‌كشي از ديگر بخش‌هاي مهم تاسيسات جكوزي است. سيستم لوله‌كشي درواقع تعيين‌كننده‌ي مسير آب در جكوزي است. طبعاً لوله‌كشي بخشي محوري در تاسيسات استخر و تاسيسات سونا نيز به‌شمار مي‌رود. از جمله ويژگي‌هاي سيستم لوله‌كشي آن است كه معمولاً در آن چند دريچه‌ي تخليه تعبيه مي‌شود.

فراهم ساختن چند دريچه در سيستم لوله‌كشي تاسيسات جكوزي اين مزيت را دارد كه در صورت مسدود بودن يكي از دريچه‌ها، مثلاً به‌خاطر قرار گرفتن دست يا پاي شناگر بر آن، ساير دريچه‌ها بتوانند عمل تخليه را انجام دهند.

معمولاً بر دريچه‌هاي تخليه درپوش‌هاي محدب ضد گرداب نيز تعبيه مي‌شوند. اين درپوش‌ها هم نقش مهمي را در تاسيسات جكوزي ايفا مي‌كنند. عمق كم جكوزي و قدرت مكش بالاي دريچه‌ها مي‌تواند به ايجاد جريان گردابي در جكوزي ختم شود. درپوش‌هاي ضد گرداب درواقع از بروز چنين مشكلي ممانعت به‌عمل مي‌آورند.

پمپ گردش آب در تاسيسات جكوزي

از ديگر بخش‌هاي مربوط به تاسيسات جكوزي، مي‌توان به پمپ گردش آب در آن اشاره كرد. به‌طور كلي، سيستم پمپاژ از بخش‌هاي مهم در تاسيسات استخر، تاسيسات جكوزي و تاسيسات سونا خشك و بخار  است. پمپ گردش آب در تاسيسات جكوزي بايد آن قابليت را داشته باشد كه بر افت فشارهايي كه در مسير آب ايجاد مي‌شود غلبه كند. همچنين تأمين دبي آب مدنظر ديگر قابليتي است كه يك پمپ در تاسيسات جكوزي بايد توان اجراي آن را داشته باشد.

هرچند پمپ‌هاي خطي كاربرد بيشتري در تاسيسات جكوزي دارند، اما گاه از پمپ‌هاي دوسرعتي نيز در تاسيسات جكوزي استفاده مي‌شود. اين پمپ‌ها با توجه به كاربردهاي جكوزي، مي‌توانند نقش موثري را در تاسيسات جكوزي ايفا كنند. در حالتي كه سرعت پمپ پايين باشد، بستر لازم براي ماساژ ملايم و نيز سيركوله شدن آب فراهم خواهد شد. اگر سرعت پمپ بالا باشد، شرايط لازم براي بالا بودن فشار آب تامين خواهد گشت.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساخت استخر ، تعمير و نگداري آن و هم چنين تجهيزات استخر مورد استفاده در استخر هاي امروزي مي توانيد از كارشناسان تام استخر مشاوره بگيريد..:: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 60
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 9 ارديبهشت 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

فيلتر شني

فيلتر شني از ديگر اجزاي مهم در تاسيسات استخر، تاسيسات جكوزي و تاسيسات سونا بخار و خشك  است. از فيلتر شني براي جدا كردن انواع آلودگي‌ها از آب استفاده مي‌شود. استخرهاي بتني و استخر فايبرگلاس به فيلترهاي شني متصل است. اين مخازن از اجزاي اصلي فيلتر شني به‌شمار مي‌روند.

در اين مخازن نوعي شن مخصوص مربعي‌شكل وجود دارد كه مي‌تواند در زدودن آلودگي از آب نقش موثري داشته باشد. در صورت استفاده از فيلتر شني، نيروي جاذبه‌ي آب آن را به پايين هدايت كرده و هم‌زمان دانه‌هاي شن آب را از آلودگي تصفيه مي‌كنند. آب تصفيه‌شده به‌وسيله‌ي فيلتر شني پس از جمع شدن در كف مخزن، به‌وسيله‌ي لوله‌ي خروجي تعبيه‌شده در سيستم فيلتر شني از مخزن خارج مي‌شود.

از جمله رايج‌ترين فيلترهاي شني مي‌توان به فيلترهاي شني تحت فشار اشاره كرد. اين فيلترها پس از ايجاد سرعتي مناسب براي فيلتراسيون، تصفيه را به مطلوب‌ترين شكل انجام مي‌دهند؛ در نتيجه براي استفاده در تاسيسات استخر، تاسيسات جكوزي و تاسيسات سونا مناسبند. از مزيت‌هاي فيلتر شني تحت فشار نسبت به ساير فيلترها مي‌توان به راهبري ساده، سرعت بالاي تصفيه، هزينه‌ي نگهداري كم، هزينه‌ي اوليه‌ي اقتصادي و عدم اشغال فضاي زياد به‌هنگام نصب و بهره‌برداري اشاره كرد.

فيلتر دياتميك

فيلتر دياتميك از جمله فيلترهايي است كه مي‌تواند به‌منظور تصفيه‌ي استخر، جكوزي و سونا بخار و خشك به‌كار گرفته شود. ماده‌ي صافي در اين نوع فيلتر خاك سيسليسي است. خاك سيليسي با توجه به ميكروسكوپي بودن اجزاي تشكيل‌دهنده‌، خنثي بودن به‌لحاظ شيميايي و نامنظم بودن موروفولوژي به‌عنوان يك ماده‌ي صافي بسيار مناسب شناخته شده است.

فيلتر دياتميك از استوانه‌ها متعددي از جنس مونل (آلياژي متشكل نيكل، مس، آهن و منگز)، اكسيد آلومينيوم و برخي مواد خنثي ديگر است. اين مواد به هم بافته شده‌اند و روي آن‌ها پوشش خاك سيليسي فيلتر به‌عنوان ماده‌ي صافي قرار مي‌گيرد. همچنين المنت‌هايي نيز در مقطع عمودي اين فيلتر تعبيه شده است.

براي كشب اطلاعات بيشار در مورد ساخت اسخر و تعمير و نگهداريآن و هم چنين تجهيزات استخرجديد مي توانيد از كارشناسان تام استخر مشاوره بگيريد.:: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 65
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 8 ارديبهشت 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

سيستم آبگذر

از جمله تاسيسات استخر، تاسيسات جكوزي و تاسيسات سونا بخر و خشك مي‌توان به سيستم آبگذر در آن‌ها اشاره كرد. سيستم آبگذر نقشي كليدي در سازه‌ي استخر دارد. آب در استخر بايد يك چرخه‌ي تصفيه استخر را طي كند. حركت آب به‌واسطه‌ي سيستم پمپاژ اتفاق مي‌افتد كه در ادامه به آن اشاره خواهيم كرد. آب در حين حركت بايد از چند آبكش عبور كند تا آلودگي‌هايش زدوده شود. آب‌كش‌ها معمولاً در نقاط عميق استخر تعبيه مي‌شوند.

از آن‌جا كه امكان دارد دست، پا، يا موي شناگران در آبكش‌هاي گير كند، درپوش‌هاي مخصوصي نيز براي آبكش‌ها تعبيه شده است. اين درپوش‌ها از بروز چنين مشكلاتي جلوگيري مي‌نمايند. علاوه بر آبكش‌ها، در سيستم آبگذر استخر از كف‌گيرها هم استفاده مي‌شود.

كاربرد كف‌گيرها در استخر تقريباً با آبكش‌ها مشابه است؛ تفاوت كف‌گيرها آن است كه برخلاف آبكش‌ها نزديك به سطح و در ۱۰ سانت بالايي استخر قرار مي‌گيرند و آب را از قسمت‌هاي بالايي به داخل استخر مي‌كشند. به اين ترتيب آلودگي‌ها، گرد و غبار، مو، مواد زايد، روغن ضد آفتاب و… با كف‌گيرها از آب جدا مي‌شود.

سيستم پمپاژ

از ديگر تاسيسات استخر، تاسيسات جكوزي و تاسيسات سونا بخار و خشك مي‌توان به سيستم پمپاژ در آن اشاره كرد. سيستم پمپاژ درواقع عملكردي به‌مانند قلب در بدن انسان دارد و به همين خاطر است كه از جمله مهم‌ترين بخش‌هاي يك استخر ارزيابي مي‌شود. پمپ آب را بين استخر و موتورخانه به جريان مي‌اندازد و درواقع، اصلي‌ترين نقش را در جابه‌جايي آب در استخر ايفا مي‌كند.

پمپ‌ها بر اساس نوع استخر و نيز نرخ تعويض آب انتخاب مي‌شوند. نرخ تعويض آب خود تابعي از نوع و حجم استخر است. منظور از نرخ تعويض آب زمان تامين آب استخر توسط پمپ از طريق فيلتراسيون است. از معروف‌ترين پمپ‌ها مي‌توان به پمپ‌هاي گريز از مركز اشاره كرد كه خود يك‌طبقه يا چندطبقه هستند.

معمولاً در استخرها از پمپ‌هاي گريز از مركز يك‌طبقه استفاده مي‌شود. اين پمپ‌ها بايد بتوانند حداقل سه مرتبه در روز آب استخر را سيركوله نمايند. مقصود از سيركوله كردن به گردش در آوردن و جابه‌كردن يك سيال در يك محيط بسته است. پمپ‌هاي سيركولاتور زيرمجموعه‌اي از پمپ‌هاي سانتريفيوژ به‌شمار مي‌روند.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساخت استخر ، تعمير و نگهداري آن و تجهيزات استخر مي توانيد از كارشناسان تام استخر مشاوره بگيريد.

 :: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 59
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 7 ارديبهشت 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

سونا از جمله مهم‌ترين مكان‌هاي جانبي استخرهاست؛ بنابراين معمولاً در كنار استخر تعبيه مي‌شود. اهميت سونا نيز به‌مانند جكوزي و استخر هوايي بيش از هر چيز در آب‌درماني است. تاسيسات سونا نسبت به تاسيسات جكوزي و استخر متفاوت است بايد به‌نحوي طراحي شوند كه اهداف درماني مدنظر محقق شود. تاسيسات سونا به‌طور كلي به دو دسته‌ي تاسيسات سوناي خشك و تاسيسات سوناي بخار تقسيم مي‌شود. با توجه به كاربردها، تاسيسات سوناي خشك و تاسيسات سوناي بخار با هم متفاوتند.

سوناي خشك 

در تاسيسات سوناي خشك از هواي گرم و خشك به‌منظور افزايش دماي محيط استفاده مي‌شود. بالا رفتن دماي محيط تاثير مستقيمي بر افزاش شدت تعريق بدن خواهد داشت. بالا رفتن تعريق مي‌تواند تأثير چشم‌گيري در خروج سموم از بدن داشته باشد و به اين ترتيب وضع كلي سلامتي افراد را بهبود ببخشد.

دماي بالاي سونا امكان دارد كساني را كه تجربه‌ي استفاده از آن را نداشته باشند تا حدي متعجب كند؛ اما نكته‌ي مهم آن است كه هرچند دماي سونا بسيار بالا است، اما پايين بودن رطوبت نسبي در سوناي خشك عاملي است كه به انسان كمك مي‌كند تا به‌لحاظ رواني شرايط تحمل چنين دماي بالايي را دارا باشد و از اين لحاظ با مشكل خاصي روبه‌رو نگردد.

در عين حال بايد توجه داشت كه با وجود تأثيرات چشمگير سوناي خشك بر سلامتي افراد، اين سونا مي‌تواند اثرات مخربي براي كساني كه از بيماري‌هاي ريوي رنج مي‌برند در پي داشته باشد. پايين بودن رطوبت نسبي و بالا بودن دما عواملي هستند كه ريه را تحريك مي‌كنند؛ درنتيجه اگر ريه ناسالم باشد، بيماري آن تشديد خواهد شد.

سوناي بخار

هدف از سوناي بخار نيز همانند سوناي خشك افزايش تعريق در بدن افراد به‌منظور دفع سموم و بهبود شرايط كلي سلامت افراد است؛ اما اين روش نسبت به سوناي خشك تا حدي متفاوت است. رطوبت نسبي در سوناي بخار برخلاف سوناي گرم تقريباً ۱۰۰ درصد است؛ بنابراين لازم است تاسيسات سونا به‌نحوي طراحي شوند كه رطوبت ۱۰۰ درصدي مدنظر براي سوناي بخار تامين شود. سوناي بخار در دماي تقريبي  ۴۰ تا ۵۰ درجه‌ي سانتي‌گراد انجام مي‌شود.

با توجه به درصد رطوبت نسبي، كنترل دما در تاسيسات سونا در محدوده‌ي ذكرشده ضروري است. در صورتي كه دما از محدوده‌ي ۴۰ تا ۵۰ درجه‌ي سانتي‌گراد خارج شود و از آن تجاوز كند، مي‌تواند اثرات مخربي بر پوست افراد داشته باشد و به سوختگي، تورم، تاول و… منجر گردد.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساخت تعمير و نگهداري استخر، تصفيه استخر شنا و اطلاع از جديدترين تجهيزات استخر مي توانيد از كارشناسان تام استخر مشاوره بگيريد.:: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 61
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 6 ارديبهشت 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

چهار مرحله‌ي ابتدايي در ساخت تاسيسات استخر

به‌طور كلي اصول براي ساخت تاسيسات استخر، تاسيسات جكوزي و تاسيسات سونا خشك و بخار مراحل مختلفي پيش‌بيني مي‌شود. در ادامه اين مراحل به‌ترتيب بيان مي‌گردند؛ در نخستين مرحله از ساخت استخر بايد محل ايجاد استخر شناسايي و خاك‌برداي انجام پذيرد. مهندسين بايد پيش از آغاز هرگونه مرحله‌ي عملي تخمين درستي از اجراي طرح خود داشته باشند.

طراحي كاسه‌ي قالب استخر دومين مرحله از مراحل ساخت تاسيسات استخر به‌شمار مي‌رود. قالب كاسه‌ي استخر را مي‌توان مشابه شكل‌هاي هندسي مختلفي طراحي كرد. از جمله طراحي‌هاي معروف براي كاسه‌ي قالب استخر مي‌توان به طرح لوبيايي، طرح ۸ انگليسي، طرح جزيره‌اي و… اشاره كرد. اين مرحله پيش از ساخت تاسيسات استخر اتفاق مي‌افتد.

طراحي سازه‌ي استخر سومين مرحله‌ي ساخت تاسيسات استخر ارزيابي مي‌شود. آگاهي از وضعيت محل ساخت استخر، ويژگي‌هاي جغرافيايي آن، ميزان ذخيره‌پذيري آب در كاسه‌ي استخر، چگونگي حضور ذرات معلق در آب، موقعيت استخر نسبت به تراز صفر ساختمان و… به‌منظور يك ارزيابي اصولي از اين مرحله ضروري به‌شمار مي‌روند.

چهارمين مرحله اجراي تاسيسات استخر است. همچنين در اين مرحله سيستم تصفيه‌ استخر نيز بايد با توجه به محلي كه استخر در آن ساخته مي‌شود، مشخص شود. پياده‌سازي تاسيسات استخر اهميت به‌سزايي در كيفيت نهايي ساختمان آن دارد؛ لذا اين مرحله يكي از مهم‌ترين مراحل در طراحي و ساخت استخر به‌شمار مي‌رود.

چهار مرحله‌ي پاياني در ساخت تاسيسات استخر 

آرماتوربندي استخر پنجمين مرحله‌ي ساخت آن است. مقصود از آرماتور مليگردهاي به‌هم‌تنيده‌شده‌اي است كه به‌مانند ستون فقرات انسان نقشي كليدي را در حفظ انسجام سازه حفظ مي‌كنند. معمولاً در ساخت تاسيسات استخرهاي شنا از سازه‌هاي بتني استفاده مي‌شود. بتن در برابر فشار مقاوم اما در برابر تنش ضعيف است. براي رفع اين نقص آن را به ميلگرد مسلح مي‌كنند. اجراي چنين سازه‌اي با آرماتوربندي استخر محقق مي‌شود.

بعد از آرماتوربندي استخر، نوبت به تعيين عيار بتون به‌عنوان ششمين مرحله از مراحل ساخت استخر مي‌رسد. در اين مرحله قالب‌بندي و بتون‌ريزي نيز انجام مي‌شود. معمولاً در تاسيسات استخربتني از بتون‌هايي با حداقل عيار ۴۰۰ كه در آن‌ها سيمان ضدسولفات نيز به‌كار رفته، استفاده مي‌شود.

در مرحله‌ي هفتم قالب‌هاي بتون‌ريزي باز مي‌شوند. پس از باز شدن قالب‌ها، نوبت به زيرسازي سراميك استخر مي‌رسد. همچنين زيرسازي محوطه‌ي استخر نيز در اين مرحله انجام مي‌شود. هرگونه خطا در اجراي اين مرحله آب‌بندي استخر را با مشكلات عديده‌اي مواجه خواهد كرد؛ بنابراين زيرسازي استخر بي‌ترديد از مهم‌ترين بخش‌ها در ساخت آن است كه نياز به دقت بالايي در حين طراحي و كار دارد.

هشتمين و آخرين مرحله در ساخت استخر، طراحي سراميك‌هاي آن به‌شمار مي‌رود. سراميك‌هايي كه قرار است در استخر به‌كار گرفته شوند بايد ويژگي‌هاي مشخصي داشته باشند كه از آن جمله مي‌توان به مقاومتشان در برابر اسيدهاي مخرب اشاره كرد. در نظر داشتن رنگ‌بندي درست در انتخاب سراميك‌ها همچنين مي‌تواند نقش پررنگي در زيبايي استخر ايفا كند.:: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 61
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 3 ارديبهشت 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

سيستم لوله‌كشي در تاسيسات جكوزي 

سيستم لوله‌كشي از ديگر بخش‌هاي مهم تاسيسات جكوزي است. سيستم لوله‌كشي درواقع تعيين‌كننده‌ي مسير آب در جكوزي است. طبعاً لوله‌كشي بخشي محوري در تاسيسات استخر و تاسيسات سونا نيز به‌شمار مي‌رود. از جمله ويژگي‌هاي سيستم لوله‌كشي آن است كه معمولاً در آن چند دريچه‌ي تخليه تعبيه مي‌شود.

فراهم ساختن چند دريچه در سيستم لوله‌كشي تاسيسات جكوزي اين مزيت را دارد كه در صورت مسدود بودن يكي از دريچه‌ها، مثلاً به‌خاطر قرار گرفتن دست يا پاي شناگر بر آن، ساير دريچه‌ها بتوانند عمل تخليه را انجام دهند.

معمولاً بر دريچه‌هاي تخليه درپوش‌هاي محدب ضد گرداب نيز تعبيه مي‌شوند. اين درپوش‌ها هم نقش مهمي را در تاسيسات جكوزي ايفا مي‌كنند. عمق كم جكوزي و قدرت مكش بالاي دريچه‌ها مي‌تواند به ايجاد جريان گردابي در جكوزي ختم شود. درپوش‌هاي ضد گرداب درواقع از بروز چنين مشكلي ممانعت به‌عمل مي‌آورند.

تأمين گرماي آب در تاسيسات جكوزي

سيستم گرمايش آب از جمله مهم‌ترين بخش‌هاي تاسيسات جكوزي است. همان‌طور كه گفته شد، از جمله مهم‌ترين دلايل استفاده از جكوزي گرماي آن و نقش چشمگير گرما در افزايش شدت تعريق بدن است. اين نكته در رابطه با تاسيسات سوناي خشك و بخار  نيز درخور توجه است. ديگ‌ها، گرمكن‌ها و مبدل‌هاي حرارتي از جمله تجهيزات استخر، تاسيسات جكوزي و تاسيسات سونا به‌شمار مي‌روند كه براي گرم كردن آب آن استفاده مي‌شوند

پمپ گردش آب در تاسيسات جكوزي

از ديگر بخش‌هاي مربوط به تاسيسات جكوزي، مي‌توان به پمپ گردش آب در آن اشاره كرد. به‌طور كلي، سيستم پمپاژ از بخش‌هاي مهم در تاسيسات استخر، تاسيسات جكوزي و تاسيسات سونا است. پمپ گردش آب در تاسيسات جكوزي بايد آن قابليت را داشته باشد كه بر افت فشارهايي كه در مسير آب ايجاد مي‌شود غلبه كند. همچنين تأمين دبي آب مدنظر ديگر قابليتي است كه يك پمپ در تاسيسات جكوزي بايد توان اجراي آن را داشته باشد.

هرچند پمپ‌هاي خطي كاربرد بيشتري در تاسيسات جكوزي دارند، اما گاه از پمپ‌هاي دوسرعتي نيز در تاسيسات جكوزي استفاده مي‌شود. اين پمپ‌ها با توجه به كاربردهاي جكوزي، مي‌توانند نقش موثري را در تاسيسات جكوزي ايفا كنند. در حالتي كه سرعت پمپ پايين باشد، بستر لازم براي ماساژ ملايم و نيز سيركوله شدن آب فراهم خواهد شد. اگر سرعت پمپ بالا باشد، شرايط لازم براي بالا بودن فشار آب تامين خواهد گشت.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساخت استخر فايبرگلاس و بتني و هم چنين تاسيسات استخر و سونا و جكوزي مي توانيد از كارشناسان تام استخر مشاوره بگيريد.:: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 60
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 2 ارديبهشت 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

چگونگي تصفيه‌ي آب ديگر عامل مهمي است كه در دسته‌بندي انواع استخرها موثر است. استخرها بر حسب چگونگي تصفيه‌ي آب به سه دسته‌ي خزينه، استخر با جريان آب گذرا و استخر با جريان آب در گردش تقسيم مي‌شوند. همچنين انواع فيلترها و اجزاي تصفيه از مهم‌ترين بخش‎هاي تاسيسات استخر، تاسيسات جكوزي و تاسيسات سونا خشك و بخار به‌شمار مي‌روند كه در ادامه برخي از آن‌ها به‌طور مجزا نيز بررسي خواهند شد.‌

خزينه ساختماني همانند وان حمام دارد. بهتر است كه اين وان به‌مثابه يك استخر خصوصي استفاده و بار استحمامي آن سبك باشد. از خزينه عموماً هم با چنين منظوري استفاده مي‌شود؛ اما در صورتي كه بار استحمامي خزينه سنگين باشد، مثلاً در مواردي كه از خزينه  به‌منظور مصارف عمومي استفاده شود، آب آن بايد به‌طور مرتب تعويض گردد؛ چرا كه افزايش بار استحمامي رابطه‌ي مستقيمي با افزايش آلودگي در آب خزينه دارد.

استفاده از خزينه در تاسيسات استخر، تاسيسات جكوزي و تاسيسات سوناي بزرگ تقريباً غيرعملي است. در صورت به‌كارگيري تأسيسات بزرگ، اندازه‌ي استخر نيز بزرگ خواهد شد، به اين ترتيب حجم زيادي از آب تلف مي‌گردد.

استخر با جريان آب در گردش نوعي از دسته‌بندي انواع استخرها بر حسب چگونگي تصفيه‌ي آب به‌شمار مي‌رود. امروزه اين سيستم تصفيه‌ استخر نسبت به دو حالت ديگر از مقبوليت بيشتري برخوردار است. تاسيسات استخر با جريان آب در گردش اجزايي نظير پمپ‌هاي سيركولاتور، فيلترها، كلرزن‌ها و… را شامل مي‌شود. اين موارد مي‌توانند در تاسيسات جكوزي و تاسيسات سونا نيز بسته به نياز مدنظر استفاده شوند. پركاربردتر بودن استخر با جريان آب در گردش باعث شده تا پيشرفت‌هاي درخور توجهي در ساخت آن نسبت به دو حالت ديگر مشاهده شود.

همان‌طور كه ديديم، استخر با جريان آب گذرا يكي از ديگر از انواع استخر در تقسيم‌بندي استخرها بر حسب چگونگي تصفيه‌ي آب به‌شمار مي‌رود. طراحي چنين استخرهايي تنها زماني ممكن است كه جرياني كافي از آب از يك رودخانه واقع در همسايگي استخر قابل حصول باشد.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساخت استخر و هم چنين تهيه تجهيزات استخر مي توانيد از كارشناسان تام استخر مشاوره بگيريد.

 :: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 65
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 1 ارديبهشت 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

يك روكش زمستاني استاندارد به ­طور معمول از مواد ضد آب ساخته­ شده و براي جلوگيري از ورود برگ­هاي درختان، زباله­ ها و البته نور خورشيد به استخر در طول مدتي كه استفاده نمي­شود، طراحي شده­ است.

روكش­ هاي زمستاني استخر، مقرون ­به ­صرفه بوده و براي هر دو نوع استخرهاي روي زمين و بالاتر از سطح زمين به­ طورگسترده مورد استفاده قرار مي گيرند؛ نصب آنها معمولاً آسان است و بيشتر آن ها بايد ظرف دو يا پنج سال بسته به شرايط آب و هواي منطقه اي تعويض شوند.

روكش ­هاي ايمني 

قيمت روكش­ هاي ايمني استخر كمي از روكش هايي كه براي نگهداري استخر در زمستان استفاده مي شود يبيشتر خواهد بود و نصب آن نيز اندكي به كار بيشتر احتياج دارد. اما بسياري از دارندگان استخر مي­دانند كه اين روكش­ ها ارزش اين هزينه و كار اضافي را دارند: روكش­ هاي ايمني ماندگاري طولاني ­تري دارند و در صورت افتادن كودك يا يك حيوان خانگي روي آنها، از استحكام كافي برخوردار هستند.

چرا به يك روكش ايمني احتياج خواهيد داشت؟

روكش­هاي زمستاني مانع از عبور زباله­ها و نورخورشيد مي­شوند ولي معمولاً تحمل وزن زيادي ندارند. از سوي ديگر، روكش­هاي ايمني با هدف تحمل وزن اضافي ساخته­مي­شوند كه نشان از آن است كه توانايي دور نگهداشتن كودكان و حيوانات خانگي از آب استخر را دارند.

فراتر از روكش­: تجهيزات و لوازم جانبي استخر

به ­منظور آماده كردن استخر براي زمستان، كارهايي بيش از انتخاب يك روكش بايد انجام داد. شما مي­توانيد از ميان تجهيزات استخر گزينه­ هايي را برگزينيد كه به شما در امر پاك كردن برف و زباله ­ها، حفظ تعادل شيميايي استخر و غيره كمك كند، ازجمله:

 • برف­روب: برف وزن بسيار زيادي دارد و مي­تواند به سرعت روكش استخر شما را در هم بشكند. منتظر ذوب شدن برف­ ها نمانيد. درعوض، از يك برف روب با دسته بلند براي كنار زدن برف­ ها استفاده كنيد. از برف روب­ هاي ساخته ­شده از لاستيك نرم را استفاده كنيد چون باعث آسيب يا پارگي روكش استخر نخواهند شد.
 • كيت­ هاي شيميايي زمستان:كيت­هاي شيميايي زمستان مي­توانند از رنگي شدن آب جلوگيري كنند، رشد جلبك­ ها را مهار كنند و آب استخر را تا فصل بعدي شنا تازه نگه دارند.
 • برگ گير: اين توري­ هاي سبك براي قرارگيري روي روكش ايمني استخر طراحي شده­اند. اين وسيله خارج كردن ضايعات و زباله ­ها را تسهيل كرده است. توري را برداريد و برگ­ ها را خارج كنيد، به همين سادگي!

براي كسب اطلاعات بيشتر درباره ساخت استخر ، تاسيسات استخر و فعاليت هاي مربوط به تعمير و نگهداري استخر( عايق بندي، تصفيه استخر و...) مي توانيد از كارشناسان تام استخر مشاوره بگيريد.:: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 60
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 31 فروردين 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

به پاكسازي استخر خود بپردازيم 

براي نگهداري استخر در زمستان لازم است در بازه‌هاي زماني مختلف كف و جداره‌هاي استخر را به خوبي تميز كرده و آب موجود در فضاي داخلي استخر را به طور كامل تخليه كنيم تا آبي در داخل آن باقي نماند. براي اين كار مي‌توانيم از برس هاي مخصوص استفاده كنيم و از فرچه‌هاي دستي جهت پاكسازي كامل شيارها و فرورفتگي هاي مختلف بهره بگيريم.

براي نگهداري استخر در زمستان بايد به پاكسازي فيلتر استخر خود بپردازيم

قبل از هر چيز بايد بگوييم كه براي شستن فيلترها، احتياط الزامي است؛ اگر قصد شستشوي فيلترها را در زمستان داريم و مي‌خواهيم آن ها را به وسيله اسيد شستشو دهيم و بعد تا زمان فرا رسيدن دوره بعدي استفاده از استخر، از اين فيلترها استفاده نكنيم، بايد بدانيم كه اسيد ممكن است سبب انسداد يا وارد آمدن آسيب به كانال‌هاي موجود در فيلتر شوند.

براي شستشوي فيلترهاي استخر، ابتدا بايد پمپ تصفيه استخر را آماده كنيم تا يك دور كامل به فعاليت بپردازد، هر دور چرخش آب استخر به وسيله پمپ، ممكن است به زماني حدود ۷ تا ۸ ساعت نياز داشته باشد.

بعد از آن كه فيلتر استخر را شستشو داديم، درب مخزن فيلتر و همچنين سوپاپ دريافت هوا را باز مي‌كنيم تا تمام مقدار آب موجود در فيلتر از آن خارج شود.

براي نگهداري استخر در زمستان بايد به جا به جايي تجهيزات استخر بپردازيم

لازم است كليه تجهيزات استخر و شنا از قبيل نردبان‌ها، سكوهاي شيرجه، تويوب‌ها و شناورها و حتي وسيله‌هاي بازي و سرگرمي را از محيط استخر دور كرده و آن‌ها را در مكان مناسبي قرار دهيم تا سرماي هوا به آن‌ها آسيب نزند و در كارايي آن‌ها اختلالي رخ ندهد.

به غير فعال نمودن تجهيزات موجود در استخر بپردازيم

بايد تك تك تاسيسات استخر  كه به واسطه استفاده از جريان برق به فعاليت مي‌پردازند، خاموش شوند تا در زمان عدم استفاده از استخر و عدم نظارت بر كارايي آن‌ها، مشكلي پديد نيايد

براي نگهداري استخر در زمستان بايد به پوشش دادن سطح استخر خود بپردازيم

پوشاندن سطح استخر بايد به طور كامل و صحيح انجام شود و تمام سطح استخر را در بر بگيرد.

پوشش دادن سطح استخر را مي‌توانيم با استفاده از كاورها يا صفحات نازك پلاستيكي صورت دهيم كه نفوذ ناپدير هستند و مانع ورود آب مي‌شوند. همچنين مقاومت آن‌ها نيز در مقابل انواع تغييرات آب و هوايي و تاثيرات مستقيم مواد شيميايي مخلوط شده در آب استخر، بالا است

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساخت و نگهداري استخر فايبرگلاس و بتن مي توانيد از كارشناسان تام استخر مشاوره بگيريد.

 :: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 60
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 30 فروردين 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

براي نگهداري استخر:

 - بصورت منظم، هفته اي دو تا سه بار pH و كلر استخر را چك كنيد.

 - سبد اسكيمر و صافي پمپ را تخليه و تميز كنيد.

 - هفته اي دو تا سه بار، ديواره ها و كف استخر را بوسيله برس استخر تميز كرده و سپس با استفاده از جاروي استخر، آنرا را تميز كنيد. حتي اگر از جاري روباتيك استفاده مي كنيد، توصيه مي شود كه پيش از آن با برس، ديواره و كف استخر را تميز كنيد تا آلودگي هاي چسبيده به اين سطوح، از آنها جدا شوند.

 - توسط برگ گير استخر، اجسام بزرگ قرار گرفته در كف استخر را از آن خارج كنيد.

 - كلر يا ساير مواد شيميايي ضدعفوني كننده را مطابق دستورالعمل شركت سازنده براي تصفيه استخر به آب استخر اضافه كنيد.

 - سطح آب استخر از ميزاني كه مورد نياز براي عملكرد مناسب پمپ است، كمتر نباشد. براي اين منظور، سطح آب بايد بالاتر از نصف ارتفاع دهانه اسكيمر باشد.

 - ميزان مواد ضدعفوني كننده موجود در آب استخر را اندازه گيري و تنظيم نمائيد.

- شفافيت، رنگ و آلودگي هاي ظاهري آب را بصورت چشمي كنترل كنيم.

 - برگ ها و اجسام معلق روي سطح آب را برداريد.

 - ميزان pH آب استخر را اندازه گيري و با استفاده از مواد شيميايي تنظيم كننده pH مقدار آنرا به بازه مجاز بازگردانيد.

     * ميزان pH مناسب استخر، بين 7.4 تا 7.6 است. در صورت كم و يا زياد بودن PH، از مواد افزايش دهنده و يا كاهش دهنده PH مطابق دستورالعمل شركت سازنده استفاده كنيد.

     * تنظيم pH را در هفته، بيش از يكبار انجام ندهيد.

 - ميزان كلر آب استخر را اندازه گيري و تنظيم نمائيد.

     * ميزان كلر باقيمانده در آب استخر  مي بايست بين 1 تا 3 ppm باشد.

 - ميزان قليائيت آب استخر را به وسيله تست كيت قليائيت اندازه گيري و تنظيم نمائيد.

 - ديواره استخر را در محل تلاقي با خط سطح آب، تميز كنيد.

 - مقداري ماده ضد جلبك براي پيشگيري از بوجود آمدن جلبك و خزه بر اساس دستورالعمل شركت سازنده اضافه كنيد.

 - تقريباً هر دو هفته يكبار، بر اساس دستورالعمل شركت سازنده كلر مورد استفاده، "شوك ضدعفوني" به تجهيزات استخر وارد كنيد. اين كار باعث تميز شدن آب استخر و از بين رفتن تمامي آلودگي هاي تشكيل شده در آب استخر مي شود.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساخت و نگهداري تاسيسات استخرهاي بتني، استخر فايبر گلاس و.... مي توانيد از كارشناسان تام استخر مشاوره بگيريد:: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 60
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 27 فروردين 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

‌استخرهاي بتني از لحاظ شيوه استفاده از بتن خود به زير گروه‌هاي مختلفي تقسيم بندي مي‌شوند.

‌اولين گروه از اين استخرها، استخرهاي ساخته شده با بتن قالب گيري شده هستند. بسته به نوع قالب‌هاي بتني مورد استفاده‌، استخرهاي قالب گيري شده نيز به دو گروه يكپارچه و چند تكه طبقه بندي مي‌شوند.

‌‌گروه ديگري از از استخرهاي بتني، استخرهايي هستند كه با استفاده از بتن خود به زير گروه‌هاي مختلفي تقسيم بندي مي‌شوند.

‌اولين گروه از اين استخرها، استخرهاي ساخته شده با بتن قالب گيري شده هستند. بسته به نوع قالب‌هاي بتني مورد استفاده، استخرهاي قالب گيري شده نيز به دو گروه يكپارچه و چند تكه طبقه بندي مي‌شوند.

‌گروه ديگري از استخرهاي بتني، استخرهايي هستند كه با استفاده از بتن پاشيدني ساخته مي‌شوند. در اين روش، بتن با استفاده از بتن پاش در ميان آرماتورهاي استخر پاشيده مي‌شود.

بتن پاشيدني نيز به روش خشك و مرطوب قابل استفاده است.

‌‌گروه سوم از استخرهاي بتني، استخرهايي هستند كه با بتن خشك كوبيده شده ساخته مي‌شوند. گروه چهار نيز استخرهاي ساخته شده با بلوك بتني هستند.

ساخت استخر با بلوك سيمان 

نحوه ساخت استخر با بلوك سيمان يكي از آسان‌ترين روش‌هاي ساخت استخر است‌. اين روش ساخت استخر اقتصادي‌ترين حالت ممكن براي ساخت استخر ويلايي است. در اين روش مي‌توان پس از زيرسازي و بتن ريزي كف حدود ۱۵ سانتي‌متر و مسلح نمودن با آرماتور، ديواره‌هاي بلوكي روي كف ساخت. بدين صورت كه پس از تراز نمودن سطح كف استخر و شيب بندي آن مي‌توان نسبت به چيدن بلوك‌ها اقدام نمود. براي پر كردن بلوك‌ها از ملات روان تري استفاده مي‌كنند تا تمام حفره‌هاي بلوك گرفته شود.

با توجه به عدم استفاده از آرماتور در ديواره‌هاي استخر بايد توجه نمود كه تمامي چفت و بست‌هاي بلوك كاملاً با دقت چيده شود. پس از مرحله بلوك چيني مي‌توان با استفاده از رزين عايق رطوبتي استخر كه با ملات سيماني مخلوط مي‌شود عمليات سيمانكاري را انجام داد. استفاده از رزين آب بندي استخر علاوه بر استحكام فوق العاده سيمان و چسبندگي بهتر با بلوك، مي‌تواند در يك مرحله، عمليات آب بندي استخر را نيز انجام دهد.

استخرهاي بتني پيش ساخته

استخر بتني پيش ساخته نيز، قابليت انتقال داشته و مي‌توان براحتي آنها را در ظرف كمتر از نيم ساعت جابجا نمود. اين نوع استخر نيازي به هزينه‌هاي عايق بندي و گود برداري نداشته و بعد از نصب يك استخر پيش ساخته مي‌توان در شرايط مختلف زماني و آب و هوايي با توجه به نياز استفاده از فضا آن را جمع نمود در حقيقت اين استخر‌ها آماده و ساخته شده با ابعاد كارخانه هستند و پرتابل و متحرك و قابل حمل و نقل هستند، هزينه تهيه و خريد اين استخر ها بسيار پايين است و تا يك دهم ساخت استخر‌هاي ديگر است، از انواع اين استخر ها مي‌توان به استخر‌ پيش ساخته‌ اينتكس، ايزي ست، استخر فريمي پيش ساخته، استخر فايبر گلاس و زودياك اشاره كرد.:: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 59
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 26 فروردين 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

براي آن هايي كه اقدام به ساخت استخر در فضاي باز مي كنند همواره چالش هايي در نگهداري از استخر هايشان وجود داشته و دارد. يكي از اين چالش ها بارش باران در محيط و منطقه اي است كه استخر روباز ساخته شده است. ريزش شديد باران يا حتي طوفان هاي سيل آسا مي تواند بسياري از اشياء خارجي را وارد اين استخر كند.

شما در اين مقاله با 5 روش و ترفند نگهداري از استخر بعد از باران آشنا خواهيد شد كه ميتوانيد با كمك آن ها استخر خود را در بهترين حال ممكن نگهداري كنيد.

۱-استخر را تميز كنيد 

در بعضي مواقع، باران با وزش باد شديد همراه مي شود و ممكن است وزش باد، بسياري مواد ناخواسته مانند برگ ها، گرد و غبار و خس و خاشاك و … را وارد استخر و محيط اطراف آن كند. شما بايد با احتياط و با يك وسيله تميز اقدام به جمع آوري و خارج كردن اين مواد اضافي از داخل آب استخر كنيد. ميتوانيد از جاروهاي خودكار و هوشمند استفاده كنيد يا به صورت دستي خودتان تمام برگ ها و موارد ديگر را از استخر خارج كنيد.

۲- سطح قليائيت و ph  آب را چك كنيد

pH استخر شما به دليل بارش باران، اسيدي تر ميشود و رو به كاهش ميگذارد. بنابراين سعي كنيد هم ph را متعادل كنيد و هم سطح يون هاي آب را چك كنيد.

3- سطح آب استخر را بررسي كنيد

بديهي است باران از آنچه كه تصورش را ميكنيد و از آنچه كه هست مقدار زيادي آب به استخر شما اضافه مي كند. تلاش كنيد كه مقادير اضافي آب را از استخر خارج كنيد. براي اينكار ميتوانيد از سيستم تصفيه استخر و فيلتراسيون استخر استفاده كنيد. سعي كنيد فيلتر را روشن بگذاريد تا آب اضافي تخليه شود. اينكار را تا زماني كه سطح آب استخر به حالت نرمال بر نگردد  ادامه دهيد.

 4- عملكرد و سلامتي تجهيزات و تاسيسات استخر را بررسي كنيد

در نگهداري استخر بعد از باران تنها آب استخر مهم نيست و بايد توجه ويژ اي هم به تاسيسات و تجهيزات استخر داشته باشيم. دقيقا مشابه زماني كه طوفان ميشود يا بلاياي طبيعي ديگر در منطقه شما رخ ميدهد، پس از باران نيز بايد حتما سري به تاسيسات استخر روباز و سرپوشيده زد.

5- آب را به نقطه تعادل برگردانيد و به آن شوك كلر وار كنيد

با هر بار بارش باران تعادل آب استخر ميتواند به كلي تغيير كند. آب باران ميتواند سطح كلر را تغيير دهد و باعث بر هم خوردن ph و قليائيت كل ميشود. قبل از اينكه كسي به منظور شنا و آبتني وارد استخر شود شما بايد تعادل همه چيز را به نقطه نرمال برسانيد تا اين عدم تعادل به كسي آسيبي نزدند. يكي از ساده ترين روش هاي متعادل كردن و نگهداري استخر پس از باران وارد كردن شوك كلر به آب استخر است. بعد از وارد كردن شوك هم شيمي آب را بررسي كنيد تا براي شنا كردن ايمن شود.

 :: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 56
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 25 فروردين 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

استخر و مخازن آب، سازه هايي هستند كه همواره در تماس مستقيم با آب هستند. به همين دليل آب بندي استخرها و آب بندي مخازن بتني، جزيي جدا ناپذير از فرايند طراحي و ساخت استخر مي باشد. اين تماس مي تواند ناشي از آب درون استخر و يا ناشي از آب هاي زيرزميني در زير و يا مجاورت استخر باشد. به همين دليل بايد آن ها را آب بند نمود و در مقابل عوامل فيزيكي مخرب كه ممكن است دوام بتن را زير سوال ببرد، محافظت نمود.

طراحي سيستم آب بندي مخازن بتني و استخر ها 

همواره يكي از مهم ترين جنبه هاي استخرهاي شنا، زيبايي آن ها بوده است. در مورد استخرهاي ديگر نظير مخازن بتني آب، مهم ترين جنبه آن ها بارهاي وارد بر آن ها و تجهيزات درون آن است. براي برخي استخر هاي خاص هم مانند استخرهاي پرورش ماهي، حفاظت شيميايي آن ها بر موارد فوق اضافه مي گردد. در هر يك از اين موارد مواد مصرفي جهت آب بندي استخر و آب بندي مخازن بتني  متفاوت بوده و بايد براساس كاربرد استخر آن ها را انتخاب نمود. متاسفانه هر گونه نقصاني در مراحل طراحي و ساخت استخر، منجر به عملكرد ناقص سيستم آب بندي و در نتيجه آسيب بر سازه مورد نظر است. به طور خلاصه مي توان پارامترهاي زير را براي طراحي يك استخر نام برد:

 • حفاظت و آب بندي قسمت هاي بيروني استخر و مخازن بتني آب
 • آب بندي سيستم لوله كشي  در تاسيسات استخر و سيستم تصفيه استخر
 • آماده سازي و آب بندي سطوح داخلي استخر و مخازن بتني آب
 • انتخاب مصالح صحيح براي پوشش نهايي

آب بندي مخازن بتني آب و استخر هاي مجود

گاهي اوقات ممكن است به علت تغيير كاربري يك استخر يا مخزن آب، نياز به طراحي و اجراي سيستم آببندي بعد از اتمام سازه شود. در اين شرايط احتمالاً تمهيدات خاصي براي طراحي سيستم آب بندي ديده نشده است. بنابراين بايد به مراتب بيشتر از سازه اي كه در مرحله اجرا يا طراحي است، در انتخاب سيستم آب بندي دقت به عمل آورد.

يكي ديگر از شرايطي كه ممكن است نياز باشد براي استخرها يا مخازن آبي موجود سيستم آب بندي جديد طراحي و اجرا نمود، تخريب يا مشكل پيدا كردن استخر موجود است. در اين شرايط هم با توجه به اينكه سيستم آب بندي به خوبي عمل نكرده است، بايد دقت كافي در انتخاب طرح آب بندي جديد را ارائه نمود. به طور خلاصه مي توان موارد زير را براي تعمير سيستم آب بندي جديد برشمرد:

 • ارزيابي اوليه سازه موجود
 • آماده سازي سطح
 • آب بندي لوله كشي و سيم كشي سازه موجود
 • انتخاب مصالح صحيح
 • مسلح سازي بتن استخرها و مخازن آب

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد تاسيسات و تجهيزات استخر هاي شنا مي توانيد از كارشناسان تام استخر مشاوره بگيريد:: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 57
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 24 فروردين 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

براي طراحي يك استخر ايده آل متناسب با نيازها و معماري خانه شما، استفاده از مهارت‌هاي سازندگان ماهر در حيطه ساخت استخر، ضروري است. شما نيز براي كمك به تسريع اتمام پروژه بايد ضرورياتي مانند نقشه ساختمان را در اختيار اين افراد بگذاريد؛ و سپس كارهاي مربوط به مجوز براي ساخت استخر را به حرفه ‌اي‌ هاي اين صنعت بسپاريد.

مراحل ساخت استخر

 1. براي ساخت يك استخر بتني، به طور كلي 6 مرحله اصلي بايد طي شود كه در ادامه آنها را عنوان مي كنيم:
 2. ابتدا بايد خاك محل احداث را آزمايش كرد تا از جنس خاك و ميزان مقاومت آن اطلاعات كافي به دست بيايد.
 3. سپس نوبت به مرحله طراحي استخر مي رسد كه بايد مناسب با ابعاد زمين و سليقه كارفرما صورت گيرد.
 4. بعد از تاييد طرح نوبت به اجرا مي رسد. در صورتي كه قصد داريد استخر پايين تر از سطح زمين قرار بگيرد بايد عمليات گود برداري را انجام دهيد.
 5. سپس عمليات آرماتور بندي و زير سازي استخر صورت مي گيرد.
 6. قبل از پايان مراحل سفت كاري استخر لوله هاي گرمايش و تصفيه استخر كار گذاشته مي شوند.

در مرحله آخر سفت كاري كل بدنه استخر را با ملات بتن مي پوشانند و مرحله نازك كاري با كاشي يا سراميك شروع مي شود.

اجزا تشكيل دهنده استخرها  

پي وي سي، پلاستيك ،فولاد، استيل يا بتن از جمله متريال هايي هستند كه در ساخت انواع استخر بكار مي روند. كار ميله هاي فولادي نگهداري از سازه استخر است و جزء جدايي ناپذير استخرهاي بتني است. براي انتقال آب استخر از لوله هاي پي وي سي استفاده مي شود. جنس نرده هاي استخر معمولا از جنس پلاستيك يا استيل است.

نكات مهم و توضيحات

 • توجه داشته باشيد ابعاد و اندازه قطر لوله هاي آب، بايد نسبت به حجم استخر و ميزان آب مصرفي تعيين شود.
 • در استخرهاي بتني حتما بايد از ميلگرد براي نگهداري بدنه استخر استفاده شود.
 • تمامي تاسيسات الكتريكي داخل و اطراف استخر بايد از عايق كاري مناسبي برخوردار باشند تا سلامت شناگران حفظ شود.
 • براي تصفيه آب بهتر است از دستگاه تصفيه با سرعت پايين استفاده كنيد تا به بازدهي بالاتري برسيد.
 • شما بايد مناسب با موقعيت پروژه و ابعاد اندازه استخر جنس كاسه استخر را تعيين كنيد.

عوامل موثر در هزينه هاي ساخت استخر

مهمترين عوامل در برآورد هزينه ساخت استخر، جنس كاسه، تجهيزات و نازك كاري استخر است. كاسه از جنس بتن مسلح براي استخرهايي با ابعاد بزرگ مناسب است و استخر فايبرگلاس براي استخرهاي كوچك مقرون به صرفه تر است. انتخاب نوع برند تجهيزات از عوامل مهم در تعيين قيمت نهايي ساخت استخر است. برندهاي ايتاليايي، آمريكايي و چيني از برندهاي پر فروش در بازار هستند كه بايد مناسب با بودجه كارفرما خريداري شوند. نوع متريالي كه براي نازك كاري نهايي استخر استفاده مي شود از اهميت بالايي برخوردار است. مثلا كاشي كاري بخصوص كاشي با ابعاد كوچك، قيمت نهايي را تا حد زيادي بالا مي برد.

 :: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 61
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 23 فروردين 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

 در كنار هيجان و اوقات خوشي كه استخر هاي شنا به همراه مي آورند، چالش هايي مربوط به نگهداري و مراقبت آن ها و همچنين تجهيزات جانبي استخر نيز وجود دارد. با اين حال، بسياري از  تجهيزات و ابزار آلاتي وجود دارند كه مي توانند مالكيت استخر را به يك تجربه اي هدفمند تبديل كنند كه در نهايت نياز كمتري به تعمير و نگهداري استخر خواهد بود .

لوازم و تجهيزات جانبي استخر

وكيوم ها 

از ساده ترين تجهيزات جانبي استخر براي تميز كردن يك استخر كثيف به كار گيري وكيوم ها است. تمامي استخر ها بايد به طور منظم وكيوم شوند. سري هاي وكيوم مي توانند به جاروب هاي تلسكوپي وصل شوند و سپس يك شلنگ وكيوم به اين سري ها متصل مي شود. سپس جاروب به همراه وكيوم به داخل استخر فرو مي رود.

توري هاي اسكيمر و برگ

از محبوب ترين گزينه هاي تجهيزات جانبي استخر مي توان به توري هاي اسكيمر و برگ اشاره كرد. توري هاي اسكيم شبكه مسطحي مي باشد كه به جاروب  تلسكوپي متصل مي شود. از اين محصول به صورت روزانه براي برداشتن آوار هاي شناور روي سطح آب استخر استفاده مي شود

جاروب هاي تلسكوپي

اين محصولات در اندازه هاي مختلفي وجود دارند. نمونه هاي با كيفيت تر از فايبرگلاس ساخته مي شوند، اما به طور معمول آنها از جنس آلومينيوم مي باشند. جاروب هاي تلسكوپي در انتهاي خود داراي حفره هايي هستند كه طيف گسترده اي از لوازم و تجهيزات جانبي استخر را مي توان به آن ها متصل كرد.

دريچه هاي اسكيمر

دريچه هاي اسكيمر نقش مهمي در عملكرد اسكيمر استخر شما ايفا ميكند. دريچه هايي كه به صورت اشتباه نصب شده اند، شكسته يا گمشده باشند سبب مي شود كه اسكيمر ها استخر مقدار زيادي از اثر بخشي خود را از دست دهد. اين ابزار آلات به ​​راحتي مي توانند تعويض و يا جايگزين شوند.

پاك كننده هاي فشاري

اين سيستم ها با استفاده از فشار آب كار مي كنند و به طور معمول داراي كيسه هاي فيلتر قابل تعويض مي باشند كه كثيفي ها و آوار را از كف استخر جمع مي كنند.

پاك كننده هاي اتومات

اين سيستم ها يك پمپ تصفيه استخر و فيلتر مستقل از استخر دارند و معمولا آوار را به وسيله يك فيلتر داخلي به دام مي اندازند. آن ها همچنين به نام ربات هاي ساكشني شناخته مي شوند كه نياز دارند به يك منبع برق متصل گردند.

پاك كننده هاي ساكشني

يكي ديگر از تجهيزات استخر ، سيستم پاك كننده مكشي است. سيستم هاي پاك كننده مكشي همانند يك اسكيمر عمل مي كنند و با كمك سيستم پمپاژ استخر و تصفيه عمل مي كنند.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساخت تاسيسات استخر و تعمير و نهگداري آن مي تواني از كارشناسان تام استخر مشاوره بگيريد.

 :: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 70
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 20 فروردين 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

1.استفاده از تزريق گاز ازن براي ضدعفوني آب استخر: 

يكي از بهترين روش ها استفاده از گاز ازن است.

تزريقاين گاز باعث عدم تشكيل جلبك در سطح و ديواره هاي استخر ميشود و همچنين اين گاز بسيار ارزان بوده و براي از بين بردن باكتري ها، ويروس ها،

ميكروب ها و انگل ها استفاده مي شود .

2. استفاده از كلر براي ضد عفوني آب استخر

از ماده كلر براي ضدعفوني آب استفاده ميشود،

اما اگر آب استخر داراي نا خالصي درشت و يا معلق در آب باشد تنها راه حل اين مشكل استفاده از فيلتر هاي ميكروني است . از آنجا كه استفاده از فيلترهاي ميكروني اليافي مقرون بصرفه نيستند از فيلترهاي سيليس يا شني و يا حتي در بعضي از موارد از فيلتر ديسكي استفاده ميشود . لازم به توضيح بيشتر است كه پس از هر بار استفاده از اين تجهيزات استخر ( فيلترهاي شني و ماسه اي) بايد در مدت زمان معيني نسبت به شستن آنها اقدام كنيد. اين كار يا بصورت دستي و يا به صورت اتوماتيك انجام ميشود كه بستگي به نوع فيلتري است كه خريداري ميكنيد.

3.سيستم تصفيه فيلتراسيون آب استخر شنا

روش ديگر استفاده از فيلترهاي سيليسبراي تصفيه استخر است.

سيليس يا همان شن و ماسه كه در دانه بندي هاي مختلف وجود دارد

را ميتوانيد به راحتي آنها را در بازار تهيه كنيد را ابتدا به تناسب دانه هاي ريز و درشت درون محفظه هايي كه به آنها FRP گفته مي شود بريزيد، اين مخازن FRP داراي اشكال مختلف, كوچك, بزرگ و ... هستند كه آنها را بايد با توجه به فضاي موجودي كه در اختيار داريد تهيه كنيد. البته بهتر است براي اين كار از شركت متخصص در اين زمينه كمك بخواهيد .

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساخت استخر، تاسيسات استخر و تعمير و نگهداري آن مي توانيد از كارشناسان تام استخر مشاوره بگيريد:: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 61
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 19 فروردين 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

استخر در مدل‌ها و ابعاد مختلف وجود دارد. ولي تقريباً همه آن ها، از استخر شخصي كوچك گرفته تا استخر موج يك پارك آبي، با فرآيند مشابهي كار مي كنند. استخرها از تركيب تصفيه و برقراري توازن شيميايي به طور پيوسته براي تنظيم كردن حجم عظيم آب استفاده مي كنند.

يك قسمت گود حوض مانند ( كاسه استخر) 

 • پمپ
 • فيلتر
 • تغذيه كننده شيميايي
 • سيستم تخليه
 • سيستم برگشت
 • سيستم لوله كشي براي موارد بالا

سيستم تصفيه آب استخرها چگونه كار مي كند؟

آب استخر بايد در يك سيستم تصفيه سيركوله شود تا كثيفي و آلودگي آن از بين برود. در يك مدل طراحي مرسوم ، آب از دو يا چند خروجي كف استخر و چند اسكيمر كه دور تا دور بالاي استخر تعبيه شده خارج شده و به سمت بخش تأسيسات تصفيه استخر حركت مي كند.

فيلترهاي استخر

فيلترهاي استخر معمولا از نوع فيلتر شني با مخزن هاي بزرگ هستند كه از فايبر گلاس و فلز ساخته شده و شامل يك بستر ضخيم از شن مخصوص مي‌باشند.

آب از بالاي مخزن فيلتر وارد شده و بواسطه نيروي جاذبه زمين، به سمت پايين حركت و از روي شن ها عبور مي‌كند. ذرات ريز شن، املاح و آلودگيها را به خود جذب كرده و در انتهاي مخزن، آب تصفيه شده جمع آوري و خارج مي گردد.

به مرور زمان و با توجه به گرفتگي منافد داخل فيلتر شني، شدت جريان آب در فيلتر كاهش مي يابد.مي توان از روي گيج هاي فشار ورودي و خروجي فيلتر و مشاهده اختلاف فشار ميزان كاهش جريان را كنترل نموده و در صورت نياز فيلتر را شستشوي معكوس (Back Wash) نمود

سيستم پمپ استخر

قلب سيستم تصفيه آب استخر، پمپ آن است. پمپ، آب خروجي از سيستم تخليه را از فيلتر عبور داده و مجدداٌ به كاسه استخر باز مي گرداند. قبل از پمپ، يك صافي فلزي قرار دارد تا برگ و آشغال هاي احتمالي باقيمانده كه ممكن است باعث از كار افتادن و يا صدمه ديدگي پمپ شود را جمع كند.

ميزان PH استخر

PH آب، ميزان اسيدي بودن يا قليايي بودن آب را نشان مي‌دهد. در آبي كه توازن شيميايي برقرار نباشد،واكنش هاي شيميايي نامطلوب صورت مي گيرد. آب اسيدي باعث خوردگي تجهيزات فلزي، پوسيدگي سطحي و تحريك پوست مي شود. آب قليايي نيز باعث پوسته پوسته شدن سطح  و تجهيزات استخر مي شود هم غلظت بالاي اسيدي و هم غلظت بالاي قلياييت، روي كلر اثر مي گذارد. اگر آب زيادي قليايي باشد كلر نمي تواند عوامل بيماري زا را از بين ببرد و اگر زيادي اسيدي باشد به سرعت پراكنده مي شود.

ميزان ph استخر بين 7/2 و 7/8 پيشنهاد مي شود و براي تنظيم آن اسيد يا باز اضافه مي شود. مثلا با اضافه كردن كربنات سديم يا بي كربنات سديم، PH را افزايش و يا با بي سولفات سديم، PH را كاهش مي دهند.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساخت تاسيسات استخر هم چنين ساخت جكوزي ، سوناي خشك و بخا مي توانيد از كارشناسان تام استخر مشاوره بگيريد.:: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 57
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 18 فروردين 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

يكي از مدرن ترين تكنولوژي هاي طراحى و ساخت استخر، استخرهاى فايبرگلاس است. اين نوع از استخرها علاوه بر قابليت نصب سريع، مقاومت و عمر بسيار بالايى دارد. در اين مقاله قصد داريم به مزاياي استخر فايبرگلاس بپردازيم.

1.      استخر فايبر گلاس مقاوم در برابر كلر نمك

 همان طور كه شيمي دان ها مي گويند آب داراي كلر نمك باعث خوردگي سطح بتن مي شود؛ اين به اين معناست كه هرچه سريعتر استخر بتني خود را كنار بگذاريد، چون استخرهاي فايبرگلاس مقاوم در برابر خوردگي كلر نمك است.

2.نصب سريع استخر فايبرگلاس

هيچ كس نمي خواهد زماني كه اقدام به ساخت استخر مي كند 2 ماه يا بيشتر جهت ساخت استخر صرف شود. استخرهاي پيش ساخته فايبرگلاس كاملا اين مشكل را حل كرده اند، زيرا اين استخرها براي نصب و راه اندازي فقط به 4 تا 7 روز زمان نياز دارند.

3.نگهداري كمتر استخر فايبرگلاس

اين يك واقعيت است كه در سال 2011 تاييد شده و جايي براي بحث ندارد. استخر فايبرگلاس نگهداري زيادي نمي خواهد؛ اين استخرها كمتر از 30 دقيقه در هفته زمان براى نگهداري مي خواهند.

4.سطح نرم استخر فايبرگلاس

همانطور كه مي‌دانيد خيلي مهم است كه سطح استخر زبر و تيز نباشد. هيچ كس نمي خواهد زماني كه كودكش در استخر شنا مي كند پوست بدنش به خاطر كشيده شدن به سطح زبر و ساينده بتن زخمي شود. استخرهاي فايبر گلاس به دليل داشتن سطحي صاف و كاملا صيقلي اين مشكل را به طور كل برطرف كرده اند

5.هزينه كمتر استخرهاى فايبرگلاس

در نگاه اول شايد قيمت يك استخر بتني و فايبر يكسان باشد اما طولاني مدت با توجه به تفاوت شيميايي و تعمير و نگهداري استخر فايبر گلاس به صرفه تر است، زيرا استخر پيش ساخته فايبرگلاس آب بند دائم است و به هيچ وجه نشتي ندارد.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساخت تاسيسات استخر شنا مي توانيد از مشاوران تام استخر مشاوره بگيريد.

 :: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 65
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 17 فروردين 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

مراحل ساخت استخرهاي كشاورزي و استخرهاي ذخيره آب بستگي به نوع سازه استخر دارد ساخت استخرها معمولا به چندين صورت كه در زير دسته بندي شده اند تقسيم بندي ميشوند كه ما بدليل مقاومت بيشتر و طول عمر زيادتر ساخت استخر كشاورزي بتني را به صورت مرحله اي تشريح خواهيم كرد.

1.ابتدا بايد محل ساخت استخر توسط كارشناسان مشخص شود پس از آن برآورد اوليه و بستن قرارداد با كارفرما برسر نوع ساخت استخر بتني ، بلوكي ، استخر آجري صورت ميگيرد.

2.اجراي پي كني كاسه استخر با بيل مكانيكي ، بابكت و يا در مواري كه پي كني سازه استخر در موقعيتي قرار دارد كه استفاده از وسايل مكانيكي امكانپذير نباشد بناچار پي كني بصورت دستي اجرا ميشود 

3.  پس از پي كني و رگلاژ كف استخر و تراز كف و يا اجراي شيب مورد نياز نوبت به ريختن بتن مگر كف استخر با ضخامت حداقل 10 سانتيمتر ميباشد پس از مدت 48 ساعت از گذشت بتن ريزي مگر و عمل آوري بتن نوبت به آرماتور بندي كف و بدنه استخر ميرسد كه مطابق نقشه آرماتوربندي استخر اجرا ميشود              

4.در مرحله آرماتوربند استخر پس از بستن آرماتورهاي استخر قبل از بستن قالب استخر براي بتن ريزي استخر در صورت نياز به اجراي تاسيسات مكانيكي بايستي لوله هاي تاسيسات الكتريكي و مكانيكي ( كاسه چراغ استخر و برقكشي استخر و لوله كشي براي آبگرم و سرد و تخليه استخر اجرا شود ) تمام مراحل تاسيسات استخر قبل از اجراي قالب بندي و بتن ريزي بايستي بصورت صحيح اجرا شود و سپس سر لوله هاي تاسيسات و كاسه چراغ ها طوري بايد پوشيده شوند كه پس از اجراي بتن ريزي داخل لوله هاي تاسيسات نبايستي با بتن پر شوند.

5.پس از اجراي لوله گذاري تاسيسات استخر نوبت به قالب گذاري استخر با استفاده از قالب فلزي و يا فايبرگلاس(استخر فايبر گلاس) ميرسد

6.پس از ثابت كردن قالب ها بايستي براي يكنواختي بتن ريزي كف استخر و بدنه قالب هاي ديوار را از روي ميلگرد هاي مش كف استخر فاصله اي حداقل 10سانتي متري براي پوشش مناسب روي ميلگردهاي مش و جلوگيري از پوسيدگي ميلگردها و پيوستگي بتن بدنه و كف استخر در زير قالبهاي بدنه استخر بايد ايجاد نمود

7.در استخرهاي كشاورزي پس از مرحله بتن ريزي نوبت به آببندي استخر ميرسد كه چسب هاي مختلفي در بازار موجود هستند و چسب ها معمولا در استخرهاي تا عمق 2.5 متر را ميتوان هم با چسب هاي نانو با پايه سيمان و پودر سيليس وهم چسب هاي رزين با پايه سيمان و پودر سيليس بصورت دوغابي با فرچه تا سه دست چسب كاري به فاصله زماني حداقل 12 ساعت و يا كشيدن ملات نازك با ضخامت دو ميليمتر بر روي ديواره و كف استخر با ماله فلزي استخر كشاورزي را آببندي كامل نماييد.:: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 63
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 16 فروردين 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

استفاده از بلوك و آجر كه شباهت زيادي در ساخت با يكديگر دارند نسبت به ديگر روش‌هاي ساخت استخر مانند بتن و يا خريد استخر فايبر گلاس  تفاوت‌هاي عمده‌اي دارند. از مهم‌ترين دلايلي كه افراد به سمت استفاده از آجر در ساخت استخر كشيده مي‌شوند سادگي و هزينه پايين آن است. به طوري كه با توجه به مواد در دسترس از جمله بتن و آجر كه تأثير زيادي در پايين آوردن ساخت استخر مي گذارند و همچنين فراواني نيروهاي متخصص در ساخت اين نوع از استخرها، افراد بسياري نسبت به ساخت اين استخرها از خود علاقه نشان مي دهند

روش ساخت استخر با آجر 

آجرها در ساخت استخر يا هر سازه ديگري تنها قادر به مقاومت در برابر نيروهاي فشاري هستند . از اين رو با توجه به نيرو همه جانبه وارد شده از سوي آب درون استخر، آجر چندان به تنهايي براي استفاده از آن در ساخت استخر مناسب نخواهد بود. از سوي ديگر آجر به تنهايي شايد بتواند استانداردهاي عايق رطوبتي استخر را  برآورده كند اما مسلماً طول عمر كمي هم خواهد داشت. براي برطرف كردن اين نقاط ضعف عمدتا از ميلگرد همراه با آجر استفاده مي‌شود.

ساخت استخر آجري با رويه پاششي بتني 

اين روش از ساخت استخر آجري كه با توجه به هزينه نسبتا بالاتري كه در مقايسه با روش قبلي دارد كمتر در ايران مورد استفاده قرار مي‌گيرد، شباهت‌هاي زيادي به روش ساخت استخر به روش هسته بتن مسلح دارد و فرآيند كلي ساخت آن‌ها يكسان است ولي با اين وجود تفاوت‌هايي هم در برخي از مراحل با يكديگر دارند كه در ادامه به آن ها اشاره شده است. مراحل ساخت استخر با آجر به اين روش در مراحل زير خلاصه مي شود.

 • شيب بندي و صاف كردن كف استخر
 • ساخت ديوار آجري و پوشيدن آن با ملات سيمان (ضخامت اين لايه بايد حداقل ۲۰ سانتي‌متر باشد).
 • اجراي يك شبكه از ميلگرد روي ديواره‌ها و كف استخر
 • بتن پاشي روي ميلگردها و غرق كردن كامل آن‌ها
 • عايق كاري با استفاده از ايزوگام يا قير گوني
 • اجراي يك لايه ديگر از سيمان روي لايه عايق رطوبت
 • رنگ كاري فضاي داخلي استخر با استفاده از رنگ‌هاي مخصوص

ساخت استخر آجري با هسته بتن مسلح

اين روش در چند مرحله خلاصه مي‌شود كه در زير به آن‌ها اشاره و توضيحاتي هم در خصوص آن‌ها داده شده است.

 • شيب بندي و صاف كردن كف استخر
 • ساخت ديوار آجري ۱۰ سانتي‌متري بلافاصله پس از خاك، خارجي‌ترين قشر
 • اجراي يك شبكه مشبك از ميلگرد در كف و ديوار استخر
 • ساخت لايه آجري ۱۰ سانتي‌متري ديگر
 • بتن ريزي و پر كردن شبكه ميلگرد قرار گرفته در ميان دو لايه آجر
 • بازه انتظار دو شبانه روز براي خشك شدن كامل بتن
 • سيمان كاري ديوار آجري
 • عايق كاري با استفاده از ايزوگام يا قيرگوني
 • رنگ كاري فضاي داخل استخر با استفاده از رنگ‌هاي مخصوص

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساخت تاسيسات استخر مي توانيد از كارشناسان تام استخر مشاوره بگيريد.

 :: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 64
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 11 فروردين 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

استخر را به طور كلي به دوصورت مي توان ساخت:استخر روباز يا سرباز و استخر سرپوشيده كه سربسته هم گفته مي شود، اما صرف نظر از نوع آنها بايد استاندارد ساخت استخر از نظر ابعاد و ساير مسائل رعايت شود.

انواع استخر بر حسب استفاده كنندگان 

 • استخر تعليماتي
 • استخر عمومي
 • استخر قهرماني
 • واتر پلو
 • آب درماني
 • استخرهاي درون زمين
 • استخرهاي روي زمين
 • استخرهاي بالاي زمين

انواع استخر از نظر استقرار

انواع استخر بر حسب شيوه ي تصفيه استخر

 • *خزينه
 • *استخر با آب در گردش
 • *استخر با آب گذرا

توضيحاتي درباره ي تجهيزات استخر

استخرها شامل سوناي خشك، سوناي بخار، حوضچه ي آب سرد، جكوزي، سرويس بهداشتي،ورودي، رختكن، دوش ها، استخر شنا و سالن استخر هستند به همين دليل تاسيسات استخري  يكپارچه اي را در فضايي به نام موتور خانه استخر تعبيه مي كنند، موتورخانه هاي استخر داراي تجهيزات زير مي باشند:ديگ بخار، ديگ آب گرم،فيلتر شني،مبدل حرارتي،منبع كويل دار،سختي گير،موگير،پمپ، شيرآلات و اتصالات

انواع آب بندي استخر

 • ·         -آب بندي به صورت دوغابي:

محصول NPS-Z20 را با سيمان مخلوط مي كنيم و آن را به صورت دوغابي اجرا مي كنيم، بعد به ازاي هر يك ليتر NPS-Z20 يك ليتر آب اضافه مي كنيم و سيمان و سيليس آردي يا پودر سنگ الك شده را به آن اضافه مي كنيم و به صورت دوغابي با قلموي رنگ كار آب بندي را به صورت دو مرحله اي و با فاصله ي زماني 12 ساعت انجام مي دهيم.

 • -سيمان كاري به صورت نرمه يا صيقلي:

تشكيل ملات با سيمان و ماسه بادي و آب و انجام نرمه كشي با ضخامت زير نيم سانتي متربر روي سطح.

 • رزين آب بندي استخر:

اين روش يكي از پرطرفدارترين روش هاي آب بندي استخر است، در اين روش سيمان و بتن با رزين مخلوط مي شود كه باعث استحكام سيمان و بتن مي شود و با بالا بردن تراكم مولكولهاي آن ها امكان نفوذ آب را غير ممكن مي سازد. معمولا در اين كار از رزين هاي پليمري و اكركي استفاده مي شود.

 • استفاده از چسب آب بندي استخر:

چسب آب بندي Z-90 داراي خاصيت صد در صد ضد آب است. اين چسب به صورت مايع شيري رنگ است كه پس از استفاده كاملا بي رنگ مي شود، اين چسب قابليت تركيب در هر نوع ملات را به راحتي دارد و دماي بين -75 درجه تا 35 درجه سانتي گراد را به راحتي تحمل مي كند.

 :: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 64
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 10 فروردين 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

معمولا شرايط استخرها را ميتوان نسبت به موارد زير مورد توجه و بررسي قرار داد.

كاربري استخر: شامل انواع ساخت استخر عمومي شنا ، ساخت استخر خانگي و باغ ويلايي، ساخت استخر كشاورزي و ساخت منابع ذخيره آب آشاميدني

 موقعيت استخرها: استخر رو زميني ، ساخت استخر بالاتر از سطح زمين و استخر داخل طبقات ، ساخت استخر در داخل زمين و زير زمين

طرح استخرها شامل انواع استخر گرد ، استخر بيضي ، ساخت استخر نامنظم و چهارگوش كه نسبت به طرح ويلا ، ساختمان و محوطه سازي ويلا طراحي و اجرا ميشوند.

ابعاد استخر: طول*عرض *ارتفاع استخر ميباشد كه ميتوان بصورت نامنظم يا چهارگوش طراحي و اجرا نمود.

نوع سازه استخر: را بر اساس فشارهاي وارده به استخر و حجم آب مورد نياز و ابعاد استخر محاسبه و اجرا ميشود كه به چند صورت ساخت استخر بتني ، ساخت استخر با مصالح بنايي (استخر آجري ، استخر بلوك سيماني) ، ساخت استخر فايبر گلاس طراحي و اجرا ميشوند.

تجهيزات و تاسيسات استخر: تجهيزات استخر شامل پله استخري ، گريل ، كرتين (آبشاري) ، فواره آب استخر تصفيه آب استخر ،كلر زن استخر ، دستگاه ازن ، نصب پمپ استخري ، نصب پمپ سيركولاتور ، نصب منبع كويل يا منبع دوجداره آب گرم ،نصب مبدل حرارتي و سيستم گرمايش آب استخر كه خود ميتواند از طريق بويلر فولادي يا چدني طراحي و اجرا شود و يا ميتوان براي استخرهاي كوچك از پكيج استفاده نمود بهتر است قبل از اقدام به ساخت استخر از يكنفر كارشناس خبره استخر براي بازديد از محل ساخت استخر و تهيه نقشه هاي استخر و تاسيسات استخر كمك بگيريد تا هزينه هاي ساخت استخر شما را نيز برآورد نمايد.

استانداردهاي ساخت استخر: كه شامل استاندارد طراحي عمومي استخر ، ابعاد استاندارد انواع استخر و نوع تجهيزات و تاسيسات مورد نيز استخرها بر اساس آئين نامه هاي طراحي و ساخت استخرهاي شنا طراحي و اجرا ميگردند.

 :: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 65
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 9 فروردين 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

نگهداري استخر، نياز به دانش و آگاهي مخصوص به خود را دارد. براي نگهداري استخر، مي بايست متغيرهاي زيادي بصورت همزمان مد نظر قرار گيرند. لازمست تا همزمان به تعادل شيميايي، ضدعفوني استخر و حفاظت از سطوح و شناگران توجه شود.

بوي زياد كلر، نشاندهنده ضدعفوني شدن كامل آب استخر است. 

در واقع بويي كه به عنوان بوي كلر در استخر استشمام مي شود، بوي كلر تركيب شده (Combined Chlorine) يا كلرامين (Chloramine) است. كلر آزاد كه خاصيت ضدعفوني كنندگي دارد، بي بو است وقتي كلر آزاد با نيتروژن و يا آمونياك تركيب مي شود، بوي ناخوشايند تندي توليد مي كند. براي از بين بردن كلرامين و بوي ناخوشايند ناشي از آن، مي بايست به استخر، شوك كلرزني وارد كنيم. در شوك كلرزني، حدود ده برابر ميزان كلرامين موجود در آب استخر، كلرزني انجام مي دهيم تا باعث تجزيه شيميايي مولكولهاي كلرامين شود.

حتماً لازمست تا هر هفته استخر را شوك كلرزني دهيم.

شوك دادن استخر تنها به سه دليل نياز مي شود. دليل اول، نياز به از بين بردن كلرامين در آب استخر است كه در موارد بالا به آن اشاره شد. دليل دوم، از بين بردن جلبك ها و دليل سوم، اكسيداسيون آب استخر و از بين بردن ميكروارگانيسم هايي است كه بدليل مقاومت بالا، در كلرزني هاي معمول روزانه از بين نمي روند. با توجه به اين موارد، ممكن است در برخي استخرها بسته به حجم استفاده، شوك كلر حتي در بازه هاي زماني ماهيانه و حتي بيشتر انجام شود

حضور حيوانات در استخر، مشكلي براي كيفيت شيميايي آب استخر ايجاد نمي كند.

اينطور نيست! حضور حيواناتي مانند سگ و مرغابي در آب استخر باعث كاهش كيفيت شيميايي آب استخر خواهد شد. pH و قليائيت كل آب افزايش پيدا خواهد كرد و انواعي از باكتري هاي آلوده از اين حيوانات وارد آب استخر مي شوند.  مخصوصاً مرغابي باعث مي شود تا فسفات و آلودگي زيادي را از طريق فضولات خود وارد آب استخر كند. ضمن اينكه مو و پر اين حيوانات مي تواند وارد صافي پمپ مدار تصفيه استخر شده و مشكلاتي را براي عملكرد آن ايجاد كند.

مي توان بجاي كلر، از ريختن نمك در آب استفاده كرد.

 دستگاه هاي كلرزن نمكي، باعث توليد كلر در آب مي شوند. اين دستگاه ها مي توانند جايگزين قرص و يا انواع ديگر كلر در آب باشند. اما بايد توجه داشت كه اين دستگاه ها با انجام عمليات الكتروليز روي نمك، باعث توليد كلر مي شوند ونمك به تنهايي نميتواند جايگزين كلر باشد. شايد اين باور اشتباه ريشه در تصور مردم از وجود نمك در آب اقيانوس ها و تميزي آب آنها به همين دليل دارد.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساخت تاسيسات استخر ( آببندي استخر ، عايق رطوبتي استخر ، تصفيه آب استخر و.....) مي توانيد از كارشناسان تام استخر مشاوره بگيريد:: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 68
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 6 فروردين 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

همان‌طور كه استخرهاي فايبرگلس براي موقعيت­هاي مختلف، راه­حل مناسب و طولاني‌مدتي به‌حساب مي­آيند، اما معايب خود را نيز دارند. براي اينكه ايدۀ بهتري داشته باشيد، ليست زير را در مورد مزايا و معايب اين نوع استخرها در نظر بگيريد:

كل پروسۀ نصب يك استخر فايبرگلاس عادي، به‌طورمعمول، ۳ تا ۶ هفته به طول مي­انجامد. براي مقايسه، ساخت استخر بتني مي­تواند ۳ تا ۶ ماه زمان ببرد.

نياز به تعمير و نگهداري استخر كم

پوشش ژل يك استخر فايبرگلس، غيرمتخلخل بوده و بنابراين نيازي به فرچه‏كشي هفتگي سطح يا استفاده از چندين مادۀ شيميايي براي كشتن جلبك­ها وجود ندارد (عيب اصلي استخرهاي بتني).

هزينۀ پايين مادام­العمر

استخرهاي فايبرگلس به برق كمتر در تاسيسات الكتريكي و مواد شيميايي كمتر براي نگهداري نياز دارند. اين موضوع نه‌تنها موجب جلوگيري از هدررفتن زمان و تلاش مي­شود، بلكه هزينه­ها را نيز پايين مي­آورد. همچنين نيازي به پرداخت مجدد سطح فايبرگلس و يا تعويض پوشش نيست.

مقاوم

فايبرگلس به‌اندازه‌اي مستحكم است كه نيازي به نگراني در مورد سوراخ شدن پوشش ژل يا ترك برداشتن سازه به دليل استفادۀ روزانه از آن وجود ندارد.

سازگاري با سيستم­هاي آب شور

نمك ناشي از سيستم­هاي كلرزني نمكي در بتن و فلز (مانند پنل­هاي ديوارۀ فلزي و بتونه در استخرهاي با پوشش وينيل) موجب فرسايش مي­شود. با وجود فايبرگلس مي­توانيد از آب با كيفيت بالا و نياز به نگهداري كم لذت ببريد

جذابيت

زماني كه استخرهاي فايبرگلس براي اولين بار توليد شدند، به نظر ساده و تا حدي زشت بودند؛ اما در حال حاضر، شما مي­توانيد استخر خود را با پرداخت­هاي رنگي، حوضچه‏هاي آبگرم­، كاشي­هاي سراميكي، محل­هايي براي حمام آفتاب، آب‌نما و نورپردازي­هاي زيبا شخصي­سازي كنيد.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساخت تاسيسات استخر و نگداري آن ( عايق بندي، تصفيه استخر و.....) مي توانيد از كارشناسان تام استخر مشاوره بگيريد. :: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 107
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 5 فروردين 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

استخر بتونی: آیا مرحله پایانی استخر را به یاد دارید؟ تعمیر و نگهداری استخر بتنی بسیار آسان می باشد سطح گچی آن بسیار مناسب نمی باشد چون که محل مناسبی برای رشد و توسعه انواع باکتری و آلودگیها است که بدترین دشمن شما در هنگام شنا کردن است. در نتیجه باید در آخر هر هفته سطح استخر خود را با فرچه مخصوص تمیز کنند تا عاری از هر گونه باکتری شود. اگر هم سطح آن از سنگریزه تشکیل شده باشد که سخت تر می باشد و بسیار مشکل است که آن را تعمیر یا نگهداری کنید. راجع به مواد اسیدی شستو شو دهنده چیزی شنیده اید؟ به طور معمول هر 3 الی 5 سال برای استخر های بتونی مورد استفاده قرار می گیرد و به طور کلی سطح استخر بتونی را شست و شو می دهد و تمام باکتری ها را می کشد استفاده از این مواد سطح گچی آن را به حالت اولیه در می آورد اما این نکته را در نظر داشته باشید که برای استخرهای وینیلی و فایبرگلاسی مورد استفاده قرار نمی گیرد در ضمن میزان PH موجود در این مدل استخرها بالا است که متقابلا باعث افزایش PH موجود در آب استخر هم می شود در نتیجه زمانی که از اسید برای پاکسازی استخر استفاده می کنید بعد از آن میزان PHموجود را چک کنید تا در حالت نرمال باشد زیرا درصد بالای PH  در آب استخر موجب عملکرد غیرموثر کلر می شود و زمینه ای موثر را برای رشد باکتریها ایجاد می کند. آیا استخرهای بتونی مناسب نیستند؟ نه همه آنها اما با صرف هزینه برای آنها بسیار بادوام تر می مانند و بیشتر برای شما کارایی دارند.

استخر وینیلی: به نسبت استخرهای بتونی بسیار راحت تر و آسان تر تعمیر می شوند در درجه وال به این دلیل که سطح سخت تری نسبت به استخرهای بتونی ندارند. اگر هم باکتری و آلودگی در آن ایجاد شود فقط بعضی از جاها در استخر وینیلی دچار آلودگی می شوند و بیشتر جاهایی که لایه های استخر به هم متصل می شوند که می تواند باکتری در آنجا پنهان باقی بماند همچنین به طور معمول استخرهای بزرگی هستند و به این معنی می باشد فضای بیشتر کار بیشتری را در پی دارد اما به طور کلی نسبت به استخرهای بتونی آسانتر تعمیر و نگهداری می شوند.

استخر فایبرگلاسی: زمانی که نحوه ی نگهداری و تعمیر دو نمونه استخر دیگر را می خوانیم، متوجه می شویم که استخر فایبرگلاس در مقایسه با دو مدل قبلی بسیار راحت تر و آسانتر نگهداری می شود و نیاز کمتری به تعمیر دارند با اینکه نگهداری آنها مجانی نیست و مقدار مواد شیمیایی آب مانند دیگر استخرها باید چک شوند همچنین مشکلات حاد دیگری در مورد تجهیزات استخر می تواند رخ بدهد. استخر فایبرگلاسی پول و زمان کمتری برای مراقبت می خواهند و دوباره به جنس سطح استخرها باز می گردیم که به دلیل جنس فوق العاده آن هیچ باکتری و آلودگی در آن رشد نمی کند و به طور کلی ضد باکتری است. کمترین میزان مواد شیمیایی ضدعفونی کننده را مصرف می کند پس فیلترینگ کمتری نیاز دارد و زمان کمتری نیز برای نگهداری احتیاج دارند. این دست است که احتیاجی سابیدن دیوار های آن با فرچه نیست همچنین PH موجود در آب افزایش پیدا نمی کند در نتیجه نیاز نیست مانند استخر بتونی با میزان PH موجود در آب درگیر شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ساخت تاسیسات استخر های شنا هم چنین تعمیر و نگهداری آن ها می توانید می توانید از کارشناسان تام استخر مشاوره بگیرید. :: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 75
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 28 اسفند 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

زماني كه مي خواهيد انواع استخر هاي ساخته شده در زمين را بسازيد، هر كدام از آن ها مشكل به خصوص خود را دارند. استخرهاي ساخته شده از جنس وينيل ماندگاري موقت دارند، استخر فايبر گلاس هم از نظر اندازه و عمق داراي محدوديت هستند و در آخر استخر هاي بتني هستند كه مانند مدل هاي ديگر داراي مشكلاتي مي باشند. در اين مطلب مي خواهيم به مشكلاتي كه در رابطه با استخر بتني است اشاره كنيم كه قبل از ساخت آن در نظر نگرفته ايد در واقع ما مواردي را مي گوييم كه قبل از خريد اين مدل استخر بايد بدانيد.

زبري سطح استخر: اگر در تلاش بوده ايد كه در استخر بتني بدون كفش استخر واليبال بازي كنيد دقيقا مي دانيد كه راجع به زبري استخر مي خواهيم صحبت كنيم. در حقيقت به پاهايتان آسيب مي رساند و كاملا زخم مي شود و اين زبري استخر روز به روز افزايش پيدا مي كند.

نگهداري: بدون طرح سوالي، استخر هاي بتوني بيشترين نكات نگهداري استخر را در مقايسه با مدل هاي ديگر استخر هاي ساخته شده در زمين دارند. براي مثال جنس فايبرگلاسي و وينيلي هيچ نگراني در برابر ميزان كلسيم موجود در آب استخر ندارند اين مورد فقط در رابطه با استخر بتني وجود دارد. كلسيم موجود در آب سطح استخر را صاف و هموار مي كند و ميزان كم آن باعث ايجاد زمختي و زبري روي سطح استخر مي

روكش كردن مجدد: بسياري از كساني كه صاحب استخر بتني هستند در اين مورد هيچ نظري ندارند چون كه بر اين باورند كه استخر بتني را بايد در آينده روكش كنند. به همين دليل است كه اكثر شركت ها ممكن است به آنها گارانتي مادام العمر بدهند اما به اين معني نيست كه تا پايان ساخت استخر مي باشد در واقع گارانتي استخر بتوني تا قبل از ساخت آن مي باشد

.ناسازگاري با نمك: بسياري از افراد اين موضوع را نمي دانند اما سطوح بتوني كاملا حساس به نمك هستند و به راحتي مي توانند ترك خورده يا از بين بروند به دليل اين موضوع و با در نظر گرفتن اين حقيقت كه آب نمك در همه جاي دنيا وجود دارد، اين را بدانيد كه اگر از ژنراتور كلر و نمك براي استخر بتوني استفاده كنيد بايد زودتر از موعد دوباره آن را روكش كنيد.

5.نصب و راه اندازي: اغلب نصب آن ممكن است هفته ها طول بكشد و ممكن است در فصولي كه مي خواهيد از استخر استفاده كنيد، تكميل نشود. پس اگر خواستيد يك مدل از آن را در فضاي پشتي منزل تان نصب كنيد راجع به زمان و فرايند راه اندازي، اطلاعات كامل را كسب كنيد.

پنج مورد از مشكلاتي كه در رابطه با نصب استخر بتوني وجود دارد را بيان كرديم در مقابل اين مشكلات، مزايايي نيز وجود دارد كه آن را به استخري انعطاف پذير و مناسب تبديل كرده است كه مي توانيد براي ساخت آن در فضاي پشتي منزل تان اقدام كنيد.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساخت تاسيسات استخر و هم چنين تجهيزات استخر مورد نيازتان مي توانيد از كارشناسان تام استخر مشاوره بگيريد.:: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 79
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 27 اسفند 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

طراحی و ساخت استخرهای بتنی بسیار متنوع و البته زمانبر و پرهزینه است. استخرهای وینیل نیز با اینکه مقرون به صرفه هستند اما ماندگاری بالایی ندارند. استخر فایبرگلاس نیز بسیار با دوام است، تعمیر و نگهداری آن کم هزینه است و ماندگاری بالایی دارد. اما برخی میگویند که ساخت استخر فایبرپلاس خطرناک است. زیرا احتمال مسموم شدن با فایبرگلاس وجود دارد. آیا واقعا چنین تصوری درست است؟

آیا استخر فایبرگلاس سمی است؟

پاسخ کوتاه: نه ، برای شما سمی نیستند.

پاسخ طولانی: تنها تنفس یا تماس با فایبرگلاس خام می تواند مضر باشد زیرا مواد سازنده و اولیه آن برای پوست یک عامل تحریک کننده محسوب میشوند. خبر خوب این است که فایبرگلاسی که در استخرهای شما به کار میرود اصلا سمی نیست.

آیا امکان دارد که استخر فایبرگلاس بشکند و قطعات آن داخل آب بریزند؟

بله امکان دارد. اگر ساخت استخر فایبرگلاس خود را به دست شرکتی سپرده باشید که نامعتبر باشد، امکان دارد از مواد نامرغوب برای ساخت استخر استفاده کند یا استاندارهای موجود را رعایت نکند. درنتیجه استخر میتواند با کوچکترین فشاری بشکند و شما در معرض سمیت فایبرگلاس قرار بگیرید.

چه کسی در برابر اثرات سمی فایبرگلاس آسیب پذیر است؟

پاسخ کوتاه: کسی که با فایبرگلاس خام در ارتباط است، مثل سازندگان استخر

پاسخ بیشتر: افرادی که مستقیماً با فایبرگلاس کار می کنند ، متخصصانی آموزش دیده هستند که برای محافظت از خود ، ماسک و لباس مخصوص می پوشند. خوشبختانه ، این مسئولیت سازنده است که کاملاً در محیط امن قرار بگیرد و شما به عنوان یک مصرف کننده به هیچ عنوان با فایبرگلاس خام در تماس یا ارتباط نخواهید بود.

به عنوان صاحب استخر، تمام آنچه شما باید نگرانش باشید، حفظ مواد شیمیایی، تمیز نگه داشتن استخر و نگه داری استخر است. مگر اینکه قصد داشته باشید استخر خود را کنده و آن را آتش بزنید!!!!

آیا استخرهای فایبرگلاس برای محیط زیست مضر هستند؟

پاسخ کوتاه: نه

پاسخ طولانی: بر خلاف استخر بتونی، استخر فایبرگلاس منافذ بزرگی ندارد تا بتواند جلبک ها را در خود پرورش دهد. این استخرها از یک لایه محافظ و نرم برخوردار است که در برابر رشد جلبک ها مقاومت می کند. این یعنی در این استخرها یا جلبک رشد نمیکند و یا اگر جلبکی باشد بسیار کم است. در نتیجه هزینه ضدعفونی استخر کمتر میشود که این برای طبیعت نیز مفید است. علاوه بر این، فایبرگلاس قابل بازیافت نیز هست.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ساخت تاسیسات استخر های شنا می توانید از کارشناسان تام استخر مشاوره بگیرد.:: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 72
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 26 اسفند 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

با افزایش سطح آگاهی و همچنین رفاه جوامع و علی الخصوص کاربران مجموعه های آبی تمایل به استفاده از سیستم تصفیه گرمایش و ضدعفونی آب استخر بیشتر شده است . به طور کلی تجهیزات استخر شامل تجهیزات ضدعفونی استخر، تجهیزات گرمایش و تجهیزات تصفیه استخر می باشد.

سیستم تصفیه استخر که شامل فیلتر تصفیه و پمپ تصفیه استخر می باشد.

از فیلتر به عنوان کلیه و از پمپ به عنوان قلب استخر در سیستم تصفیه استخر یاد می شود زیرا پمپ با به گردش در آوردن آب استخر یا جکوزی و عبور از لوله کشی استخر سیستم و با گذراندن آب از داخل فیلتر که نقش کلیه را بازی می کند آب استخر یا جکوزی را تصفیه می نماید

به طور کلی استخرها از حیث نحوه تخلیه سطحی آب به دو نوع اسکیمری و سر ریز تقسیم می شود که این عمل تخلیه سطحی آب جهت تصفیه آلاینده های سطحی آب توسط اسکیمر استخری و گریل استخری انجام می شود.

اسکیمر استخر در دیواره بالای استخر و معمولا در عرض آن قرار می گیرد و در اثر فشار نازل های ورودی آب استخر در روبروی اسکیمر تعبیه می شود.آلاینده های سطحی آب را جمع آوری و وارد سیستم تصفیه آب می کند.

گریل یا همان شبکه های جمع آوری سطحی دور استخر آب آلوده سطح استخر را که عمدتا از چربی مو حشرات و آب دهان شناگران تشکیل شده در اثر سرریز شدن آب استخر که ناشی از ورود آب از کف استخر می باشد.

انتخاب پمپ مناسب تصفیه به عنوان قلب سیستم تصفیه استخر یکی از مهمترین بخش های طراحی تاسیسات استخر می باشد که علاوه بر گردش در آوردن آب باید طوری طراحی شود که بتوان افت فشار ناشی از وجود سایر المان های موجود در مسیر لوله کشی استخر از خروج آب تا برگشت به کاسه استخر را جبران نماید.

از نظر جنس بدنه انتخاب پمپ با بدنه و پروانه چدنی یا برنجی بزرگترین اشتباه است!

جهت تصفیه آب استخر از سه نوع فیلتر دیاموته ,کارتریجی و شنی استفاده می کنند.

ولی بدلیل هزینه نگهدلری بالا افت فشار زیاد و دشوار ی کارکردن با فیلتر های کارتریجی و دیاتومه و همچنین بک واش سخت این فیلتر ها کمتر مورد استفاده قرار گرفته و بیشتر از فیلتر شنی استفاده می شود.

فیلتر شنی به دلیل افت فشار کمتر ،راحتی کاربرد، بک واش راحت و همچنین هزینه نگهداری پایین تر نسبت به سایر مدل فیلتر ها محبوبیت بیشتری پیدا کرده و به دلایل ذکر شده در فوق هم در استخر های عمومی و هم خصوصی به وفور استفاده می شود.

انتخاب نوع شن نیز درفیلتر شنی اهمیت فراوان دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ساخت، تعمیر و نگهداری استخر می توانید از کارشناسان تام استخر مشاوره بگیرید. :: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 73
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 25 اسفند 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

عایق کاری حرارتی استخر

عایق‌کاری نامناسب استخر از یک طرف موجب از دست رفتن گرمای استخر و متعاقباً افزایش هزینه‌های مرتبط  تاسیسات استخر و از طرفی هم به ویژه در مناطق گرم که کاربرد استخر بسیار گسترده است، موجب هدر رفت شدن آب استخر خواهد شد که این مورد هم هزینه‌هایی در بر خواهد داشت.

عایق‌کاری حرارتی شامل عایق‌کاری دیواره‌ها و استفاده از پوشش برای سطح استخر می‌شود. استفاده از پوشش برای سطح استخر در استخرهای روباز کاربرد دارد. این پوشش بسته به شرایط استخر شما و به ویژه شرایط آب و هوایی می‌تواند جنس‌های مختلفی داشته باشد ولی پوشش‌های پلی‌اتیلن برای انواع استخر و شرایط آب و هوایی مختلف بسیار مناسب هستند و علاوه بر عایق حرارتی بالا، اجازه نفوذپذیری اشعه ماوراءبنفش به داخل استخر را نمی‌دهند.

عایق رطوبتی استخر

عایق رطوبتی استخر نسبت به عایق حرارتی از اهمیت بیشتری برخوردار است و جنبه‌های مختلفی از کار را در برمی‌گیرد. شناخت و درک ساختار فیزیکی استخر و متعاقباً انتخاب روش و مواد عایق‌کاری مناسب از اصول مهم ساخت استخر است. عایق رطوبتی را می‌توان در هر مرحله از ساخت استخر به کار است.

عایق‌کاری رطوبتی استخر به خصوص در استخرهای با کاربرد کشاورزی و صنعتی با روش سنتی و با استفاده از قیر گونی و ایزوگام صورت می‌گیرد. در استفاده از قیر گونی برای  سعی می‌شود که از دو یا سه لایه استفاده شود. ایزوگام را نیز بیشتر در محیط‌هایی به کار می‌گیرند که آب جاری شدت کمی داشته باشد. در استخر به دلیل وجود پدیده‌ای به نام فشار هیدرو استاتیکی احتمال کنده شدن و جدا شدن ایزوگام بالا است.

در هر صورت عایق‌کاری رطوبتی استخر به روش اصولی و مهندسی شده از شروع ساخت استخر تا اتمام ساخت آن را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد.

·         لاشه ریزی کف استخر

·         پر کردن فضای خالی لاشه ریزی

·         استفاده از فوم پلی استایرن اکسترود شده در اجرای عایق کاری استخر

·         استفاده از پودر آب‌بند و چسب بتن

·         استفاده از مواد پلیمری

·         استفاده از واتر استاپ در اجرای عایق کاری استخر

·         استفاده از مواد آب‌بندی بندکشی کاشی استخر

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ساخت استخر و تجهیزات آن ( پمپ تصفیه استخر ، فیلتر استخر و....) میتوانید از کارشناسان تام استخر مشاوره بگیرید:: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 76
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 24 اسفند 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

 راه اندازی استخر

 در مرحله اول باید از کارکرد صحیح تجهیزات استخر اطمینان حاصل نمائید و سپس با استفاده ار کیت های سنجش آب، تعادل آب را چک کنید.

آماده سازی آب استخر

·         با استفاده از کیت های سنجش آب پارامترهای مورد نیاز را اندازه گیری کنید.

·         مقادیر قلیائیت کل، PH، کلر آزاد موجود (FAC) و سختی کلسیمی (CH) را مطابق چارت تعادل آب پیشنهادی تنظیم نمائید.

·         در صورت روباز بودن استخر از یک تثبیت کننده مانند سیانوریک اسید استفاده کنید.

·         به آب استخر مطابق ویدئو شوک بدهید.

این برنامه 4 مرحله ای نگهداری استخر در کل فصول استفاده از آن اجرا کنید.

آماده سازی تجهیزات استخر

·         آب و هر گونه مواد زائدی که در طول زمستان روی کاور استخر جمع شده اند را تمیز کنید.

·         کاور را بردارید. کاور را کاملا تمیز کنید تا از خرابی زود هنگام آن جلوگیری شود.

·         تاسیسات استخر و تاسیسات الکتریکی  برای پمپ تصفیه استخر ، فیلتر ها و سیستم سیرکولاسیون را دوباره وصل کنید.

·         از تمیز و خالی بودن اسکیمر، پمپ، مسیر مکش و دیگر تجهیزات از هرگونه موائد زائد، اطمینان حاصل کنید.

·         کف و دیواره های استخر را با استفاده از برس تمیز کنید.

·         استخر را تا سطح مناسب با آب پر کنید.

·         اطمینان حاصل کنید که تمام تجهیزات و تاسیسات الکتریکی آماده به کار باشند.

·         اسکیمر، مسیر مکش و فیلتر را جهت اطمینان از صحت عملکرد چک کنید.

·         استخر را جهت حذف دیگر مواد معلق باقیمانده در آب جارو کنید.

·         پمپ فیلتراسیون را روشن کرده و عدم نشتی سیستم را چک کنید.

·         سیستم فیلتراسیون را به مدت 12 ساعت روشن بگذارید.

بستن استخر

·         پارامترهای آب را با استفاده از کیت سنجش آب اندازه گیری کرده و در محدوده ایده آل تنظیم کنید.

·         استخر را با استفاده از جاروهای مکشی به صورت کامل تمیز نموده و مواد زائد معلق را خارج کنید.

·         از کیت مراقبت از استخر در طول زمستان، مطابق دستورالعمل سازنده استفاده کنید.

·         فیلتر را تمیز کنید..

 

·         سطح استخر را با کاور مناسب بپوشانید. کاور باید ضد آب بوده و در برابر آب و هوا و مواد شیمیایی استخر مقاوم باشد. لبه های استخر را جهت جلوگیری از ورود هوا کاملا آب بندی کنید. این کار باعث می شود تا تمیزکاری استخر در زمان باز کردن دوباره آن آسانتر باشد.:: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 87
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 20 اسفند 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

در صورت استفاده از کلر :

تعادل آب:

مقادیر قلیائیت کل، سختی کلسیمی و pH آب را اندازه گیری کنید و در محدوده اعلام شده در جدول تنظیم نمائید.

ضدعفونی:

بسته به نحوه تزریق کلر به آب جکوزی کلر اضافه کرده و مقدار کلر آزاد باقیمانده (FAC) را اندازه گیری و در محدوده مجاز تنظیم نمائید. در هنگام راه اندازی، تا زمانی که مقدار کلر آزاد باقیمانده به 4-5ppm نرسیده است، وارد جکوزی نشوید. مقدار کلر آزاد باقیمانده همواره در محدوده 3-5ppm باشد.

و در صورتی که از برم استفاده می کنید:

زمانی که آب جکوزی را با آب تازه پر می کنید، مطابق دستور العمل سازنده و بسته به حجم جکوزی مقداری بروم به آب جکوزی اضافه نمائید تا بتوان مقدار 30ppm بروماید به صورت ذخیره در آب داشته باشیم. این مقدار از بروماید ذخیره تبدیل به برماین می شود که برماین یک ضدعفونی کننده قوی بوده علاوه بر بی بو بودن، ماکزیمم آسایش را برای چشم و پوست به ارمغان می آورد. نیازی نیست مقدار30ppm بروماید ذخیره همانند 2-4ppm بروماین به صورت روزانه ثابت باقی بماند. هر بار پس از تعویض آب جکوزی باید به آن بروماید اضافه شود.

تعادل آب:

قلیائیت کل، سختی کلسیمی و pH را اندازه گیری و در محدوده ایده آل ذکر شده در جدول تنظیم کنید.

ضدعفونی:

قرص سدیم برماید را داخل شناور گذاشته و مقدار بروماین باقیمانده را اندازه گیری و تنظیم کنید. تا زمانی که مقدار بروماین باقیمانده به 2-4ppm نرسیده، وارد جکوزی نشوید. همواره مقدار برمین باقیمانده را در محدوده 2-4ppm نگه دارید.

اگر میخواهید ماده ضدعفونی کننده جکوزی را از برم به کلر و یا برعکس تغییر دهید، آب جکوزی را خالی کرده و با آب تازه پر کنی

نگهداری معمول

شرایط نگهداری  از تاسیسات جکوزی عاملی بسیار مهم جهت داشتن جکوزی ایمن و عاری از مشکلات است. دمای آب جکوزی همواره حدود 40 درجه سلسیوس یا 104 درجه فارنهایت می باشد و این دما باعث افزایش شدید نرخ تبخیر آب و ایجاد محیط بسیار مناسب برای رشد باکتری ها و جلبک ها می شود. استفاده زیاد از جکوزی می تواند باعث ایجاد کدورت و کند شدن گردش آب و همچنین ایجاد خوردگی، لکه و رسوب در قسمت های مختلف جکوزی شود.

بستن جکوزی

جهت بستن جکوزی خود حتما به دستورالعمل های سازنده توجه فرمائید. ولی اگر اطلاعات و مدارکی در این زمینه در اختیار ندارید، موارد ذیل را برای هر دو حالت استفاده از کلر و برم انجام دهید:

·         آب جکوزی را خارج کنید.

·         آب باقیمانده داخل لوله ها، اسکیمر، فیلتر و هیتر را کاملا تخلیه کنید. در صورت عدم تخلیه، ممکن است پس از یخ بستن در زمستان به لوله کشی ها و تجهیزات استخر و جکوزی آسیب برساند.

·         آب باقیمانده در کف فیلتر را به صورت کامل تخلیه کنید.

·         مسیرهای تخلیه آب تجهیزات را با درپوش مسدود کنید.

·         برق ورودی تمامی تاسیسات الکتریکی را قطع کنید.

·         روی جکوزی را با کاور مخصوص بپوشانید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ساخت و نگداری استخر و هم چنین موتورخانه هوشمند می توانید با کارشناسان تام استخر مشورت کنید.:: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 80
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 19 اسفند 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

با پیشرفتهایی که در چند سال اخیر حاصل شده است، شیوه ها و مفاهیم طراحی و ساخت استخرها تغییر پیدا کرده و ویژگی های جدیدی به آنها اضافه شده است. طرح های جدید با توجه به توصیه های مشاوران استخرسازی درباره چیدمان، استقرار و شکل استخر تهیه می شوند.

مهندسان تاسیسات نیز باید مطابقت داشتن کلیه تجهیزات استخر را با مقتضیات جریان و فیلتراسیون آن مورد بررسی قررار داده و تایید کنند. البته ملاحظات دیگری چون تاسیسات  الکتریکی، نوع پمپ ها، نوع فیلترها و شیمی آب نیز وجود دارند.

سازندگان استخرها باید بخوبی با تجهیزات مورد استفاده در استخرها، رنگها و پرداختهای سطوح، شیمی آب، پمپاژ مکانیکی،فیلتراسیون، سیستمهای گرمایش و الکتریکی آشنایی داشته باشند.

استخر شنا (موتورخانه  استخر شنا)

 

استخر های شنا برای کاربری های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند که بنا بر کاربری آن، دارای قسمت­های متفاوتی می باشند.

یک استخر عمومی، دارای بخش هایی است که در زیر به آن اشاره می کنیم:

·         سالن استخر

·         استخر شنا

·         جکوزی

·         سونا بخار

·         سونا خشک

·         حوضچه آب سرد

·         ورودی

·         رخت کن

·         دوش ها

·         دستشویی ها

برای عملکرد بهینه ی این بخش ها نیاز به یک سیستم تاسیساتی یکپارچه است تا بتواند محیطی مناسب را برای شناگران تامین کند. برای برآورد این نیاز،تاسیسات استخر یکپارچه ای را در فضایی به نام موتورخانه استخر تعبیه می کنند.

موتورخانه های معمولی استخر دارای تجهیزات زیر می باشند:

·         دیگ آبگرم

·         دیگ بخار

·         سختی گیر

·         فیلتر شنی

·         مبدل حرارتی

·         منبع کویل دار

·         موگیر

·         پمپ

·         شیر آلات و اتصالات

طراحی موتورخانه استخر شامل ۳ بخش کلی می باشد.

·         بخش اول واحد گرمایش

·         بخش دوم تصفیه آب

·         بخش سوم پمپاژ

 

برای بررسی موتورخانه ی یک استخر لازم است تا تک تک واحد های استخر به صورت مجزا مورد بررسی قرار گیرند تا تمامی تجهیزات مورد نیاز برای ایجاد آسایش شناگران مشخص شود:: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 95
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 17 اسفند 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

نکته جالبی که در مورد استخر شنا وجود دارد این است که تمامی آن ها عمکرد مشابهی دارند. فارغ از انداره، شکل و دیگر مشخصات استخر، تمامی آنها متشکل از سیستم فیلتراسیون و ضدعفونی بوده تا به صورت مداوم آب استخر تمیز و سالم بماند. اما واقعا استخر شنا چگونه کار می کند؟

به عنوان یک صاحب استخر، ممکن است تنها با نحوه کنترل تجهیزات استخر آشنایی داشته باشید و از عملکرد آنها بی اطلاع باشید.

از نظر استقرار دو نوع استخر وجود دارد، استخرهای روی زمین و درون زمین. استخر روی زمین ارزانترین و آسانترین حالت ساخت استخر می باشد، که معمولا در آن از کیت های پیش ساخته استفاده شده و به راحتی توسط یک تکنسین حرفه ای استخر، نصب می شوند.

جریان آب

جهت حذف مواد معلق و آلودگی ها از آب استخر شنا، بایستی آب درون یک سیستم فیلتراسیون در گردش باشد. به صورت معمول، آب از طریق دو یا چند مسیر تخلیه اصلی در کف استخر و همچنین چندین اسکیمر موجود در لبه بالا و دور تا دور استخر وارد مسیر فیلتر استخر می گردد. اسکیمرها با به حرکت در آوردن آب، کف و آشغال های سطح آب را خارج کرده و درون سبد استرینر خود جمع می کنند. این کار سبب می شود تا آب استخر به صورت یکسان گرم شده و مواد شیمیایی به صورت یکنواخت پخش گردد.

گرمایش آب استخر

هیچ کس دوست ندارد در یک استخر کثیف و یا سرد شنا کند. هیترهای استخر شنا به صورت فزاینده یی محبوب شده و جزء اصلی تجهیزات استخر شده اند. روش های مختلفی برای گرمایش استخر وجود دارد مانند: هیترهای برقی، هیترهای گازی، مبدل ها، هیت پمپ ها، پنل ها و یا پوشش های خورشیدی. بسیاری از صاحبان استخر از ترکیبی از این سیستم ها برای رسیدن به حداکثر گرمایش در مقابل حداقل انرژی مصرفی، استفاده می کنند

 (امروزه با توجه به رشد و پیشرفت تکنواوژی درساخت استخر های  جدید تا حد زیادی از مونور خانه هوشمند استفاده کنند.)

پمپ و فیلتر

جهت جلوگیری از رشد جلبک و سایر آلودگی های مضر، فیلتر استخر بایستی به صورت منظم در حال کار باشد. با این حال، بدون پمپ، سیستم فیلتراسیون کار نخواهد کرد و استخر شما برای استفاده بیش از حد کثیف خواهد بود.

 

طول عمر تجهیزات استخر بسته به موقعیت مکانی، تعداد دفعات کارکرد تجهیزات و شیمی آب استخر، متفاوت است. ما راهنمایی ها و پیشنهادهای لازم برای نگهداری استخر در شرایط ایده آل را برایتان در سایت تام استخر آماده کرده ایم. :: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 111
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 13 اسفند 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

با وجود آنکه فیلتر ها از تجهیزات استخری ساده ای هستند ، و فقط مخزن بزرگی هستند که آب از داخل آن عبور می کند، ممکن است دچار مشکلاتی شوند که برای صاحبان استخر بسیار ناخوشایند باشد. در ادامه این مقاله به تشریح آن ها خواهیم پرداخت.

ورود شن و پودر دیاتومه به داخل استخر

یکی از مشکلات رایج فیلترهای استخری، ورود شن و پودر دیاتومه (DE) به داخل استخر می باشد. در فیلترهای شنی، این مشکل می تواند ناشی از ترک و شکستگی در نازل ها و لوله نگهدارنده درون مخزن باشد. نازل ها را می تواند به صورت جداگانه تهیه کرده و جایگزن کنید. در صورتی که نازل ها سالم باشند، می توانید فقط لوله نگهدارنده را تعویض کنید

واشر عنکبوتی

درون شیر چندراهه فیلتر شنی و فیلتر دیاتومه، واشری وجود دارد که تا حدودی به شبکه تار عنکبوت شباهت داشته و ساختار آن شامل یک حلقه کوچک در مرکز و تعدادی پره (معمولا 4 یا 5 عدد) که حلقه کوچک را به یک حلقه بزرگتر متصل می کند، می باشد. با وجود کوچک و ساده بودن، این قطعه می تواند دلیل تعدادی از مشکلات فیلتر استخری باشد. از علائم آسیب دیدگی و فرسوده شدن واشر عنکبوتی، نشت آب از اطراف شیر و یا خروج آب از مسیر فاضلاب می باشد. این واشر معمولا به دلیل خاموش نکردن پمپ در هنگام چرخاندن دسته شیر آسیب می بیند.

فشار بالا درون مخزن فیلتر

برخی از مشکلات فیلترها ناشی از فشار بالای درون مخزن فیلتر می باشد. این فشار بالا می تواند به دلیل انتخاب سایز فیلتر کوچکتر نسبت به پمپ استخری باشد؛ لذا پمپ جریان آب بالاتر از مقدار طراحی شده فیلتر را به درون آن پمپاژ می کند و فشار درون فیلتر افزایش می یابد. کثیف بودن فیلتر یک علت دیگر برای بروز این مشکل می باشد که در فیلترهای کارتریج با شستشوی کارتریج ها و در فیلتر شنی و دیاتومه از طریق بکواش به موقع می توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد

فشار پایین درون مخزن فیلتر

همانطور که در بالا ذکر شد، فشار بالا درون مخزن فیلتر مشکلاتی ایجاد می کند، اما فشار پایین که معمولا نشان دهنده گرفتگی مسیر عبور آب قبل از ورود به فیلتر می باشد نیز می تواند مشکلاتی به وجود آورد که تاثیر منفی در عملکرد سیستم گردش آب استخر دارد. در ابتدا سبد استرینر و پروانه پمپ را بررسی کنید. اگر هر کدام از آن ها توسط شاخ و برگ درختان و ... دچار گرفتکی شده اند، با خارج کردن آشغال ها جریان آب عبوری را افزایش دهید.

فشار پایین همچنین می تواند ناشی از گرفتگی سبد اسکیمر استخر و یا گیر کردن دریچه آن باشد. پایین رفتن سطح آب استخر نیز می تواند باعث کاهش جریان آب عبوری از فیلتر وکاهش فشار شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مور ساخت ،تعمیر و نگداری تاسیسات استخر های شنا و هم چنین موتورخانه هوشمند می توانید از کارشناسان تام استخر مشاوره بگیرید:: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 123
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 12 اسفند 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

چند سالی است که ساخت و ساز استخرها در کشور ما افزایش پیدا کرده است. برآوردها نشان می‌دهد که تمایل مردم ایران به ساخت استخر بتنی بیشتر از سایر استخرها مثل فایبرگلاس و ونیل است. تام استخر در این مقاله به بررسی معایب و مزایای ساخت و نگهداری استخرهای  بتنی می پردازد.

مزایای ساخت استخر بتنی

اندازه و شکل آن در طراحی ها و اجرا قابل تنظیم است

استخرهای بتنی این امکان را به شما می دهند تا شکل استخر را به صورت دلخواه دربیاورید. این بزرگترین مزیت استخرهای ساخته شده از جنس بتن است.

دوام و استحکام بالا

مانند استخرهای فایبرگلاس ، ساختار استخرهای بتنی فوق العاده بادوام است. برخی از خانواده ها در خانه سگ نگهداری میکنند و همواره نگران این هستند که سگ یا وسیله های تیز به فضای داخلی اسخر آسیب بزنند. اما خوشبختانه درست مانند استخرهای وینیلی احتمال وارد شدن چنین آسیب هایی در استخر بتنی وجود ندارد.

معایب ساخت استخر بتنی

بیشتر کار تعمیر و نگهداری استخر بتنی با دست است

از لحاظ ماهیت، بتن بسیار متخلخل است. این وضعیت یک شرایط بسیار ایده آل برای جای دهی و رشد جلبک ها در استخر ایجاد میکند. بعد از آنکه جلبک ها در بخش های مختلف بتن رشد کردند کار تمیز کردن و از بین بردن آن ها بسیار سخت تر است.

استخرهای بتنی نیاز بیشتری به مواد شیمیایی دارند

شیمی آب موضوع دیگری در مورد استخرهای بتنی است. از آنجا که در صورت عدم نگهداری صحیح از استخر ممکن است جلبک ها در سطوح داخلی قرار بگیرند، مواد شیمیایی بیشتری برای ضدعفونی کردن و از بین بردن جلبک ها مورد نیاز است. از طرفی ضدعفونی کردن استخرهایی که جلبک دارند وقت زیادی میطلبد و نیازمند هزینه بالاتری است. علاوه بر این، بتن ماهیتی قلیایی دارد که دائماً pH آب استخر را افزایش می دهد و برای حفظ تعادل ph نیاز به افزودن منظم اسید دارد.

طولاتی بودن پروسه ساخت استخر بتنی

برخلاف استخرهای فایبرگلاس و حتی استخرهای وینیلی که می توانند طی چند هفته تکمیل شوند، اتمام ساخت استخرهای بتنی سه تا شش ماه یا بیشتر طول می کشد. طولانی بودن پروسه ساخت این نوع استخرها به دلیل این است که تمام مراحل ساخت در محل انجام میشود. این درحالی است که استخرهای فایبرگلاس پیش ساخته هستند و تنها نیاز به نصب دارند. نمونه های وینیل نیز دوره ساخت نسبتا کوتاهتری دارند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ساخت و تاسیسات استخر های شنا هم چنین موتور خانه هوشمند  می توانید با کارشناسان تام استخر مشورت کنید. :: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 137
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 11 اسفند 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

پمپ و موتور در واقع قلب تپنده سیستم گردش آب استخرتان به شمار می رود بنابراین نگهداری و یا تعمیر پمپ استخر یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار درنگهداری استخرهای شنا می باشد. زیرا در صورت از کار افتادن و یا بازده پایین آن، عملکرد سیستم فیلتراسیون مختل می گردد.

با وجود این اشتباهات رایجی در زمینه نگهداری استخر وجود دارد که در ادامه این مقاله به تشریح آن ها خواهیم پرداخت.

کارکرد خیلی زیاد یا خیلی کم پمپ

برخی از صاحبان استخر، جهت صرفه جویی و کاهش هزینه برق مصرفی، ساعات کارکرد پمپ را کاهش می دهند. برای حفظ کیفیت و سلامت آب استخر، کل حجم آب باید روزانه یکبار به صورت کامل از سیستم فیلتراسیون عبور کند. بسته به نرخ جریان پمپ استخری تان، معمولا این کار بین 8 تا 12 ساعت طول می کشد. اگر شما اجازه ندهید روزانه آب یکبار به صورت کامل از سیستم فیلتراسیون عبور کند، جلبک ها شروع به رشد کرده و آب استخر کثیف و کدر خواهد شد که در نتیجه آن نسبت به زمانی که پمپ میزان کارکرد عادی دارد، استخر نیاز به نگهداری و استفاده از مواد شیمیایی بیشتری دارد.

انتخاب سایز نامناسب پمپ استخری

اشتباه رایجی که در انتخاب سایز پمپ استخری وجود دارد این است که هر چه توان پمپ بالاتر باشد بهتر است. به عنوان یک نتیجه، می توان گفت که اکثر استخرها پمپ های بزرگتر از سایز مورد نیاز دارند. ما به صورت منظم مراجعانی با استخر های نسبتا کوچک (تقریبا 40 مترمکعب) داریم که پمپ استخری شان 2 تا 3 برابر بزرگتر از سایز مورد نیاز است، که باعث هدر رفت انرژی و پول می شود..

در مقابل، برخی از صاحبان استخر جهت صرفه جویی در هزینه، پمپی بسیار کوچکتر از نیاز استخرشان خریداری می کنند. این امر زمانی که پمپ علاوه بر استخر، انرژی لازم جهت گردش آب جکوزی، آبنما، آبشارها و دیگر تجهیزات استخر را نیز تامین می کند، کاملا مشهود است. با این حال اگر یک جاروی مکشی اتومات را نیز یه مجموعه بالا اضافه کنیم، پمپ شدیدا تحت فشار قرار خواهد گرفت.

عدم تعویض آب بند شفت موتور هنگام تعویض موتور

با دلایل خوبی، موتورهای جایگزین برای پمپ استخری یکی از محصولات محبوب برای ما هستند. در اکثر موارد، هنگامی که یک پمپ استخری خراب می شود، معمولا قسمتی که با آب در تماس است سالم است و تنها موتور نیاز به تعویض دارد. به دلیل آنکه موتور تقریبا نصف قیمت پمپ جدید است، معمولا تنها موتور تعویض می شود. همچنین هزینه تعویض موتور کمتر از هزینه نصب پمپ جدید است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد ساخت استخر و یا تاسیسات استخر میتوانید با کارشناسان تام استخر مشورت کنید.:: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 121
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 10 اسفند 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

زمانی که برای خرید پمپ تصفیه آب استخرتان به یک فروشگاه تجهیزات استخر مراجعه می کنید ، با انواع مختلفی از پمپ های استخر روبه رو خواهید شد و ممکن است با این سوال از طرف فروشنده مواجه می شوید که هد پمپ انتخابی چقدر باید باشد؟! برای جواب به این سوال شما باید اطلاعات کافی در مورد هد پمپ و نحوه محاسبه آن داشته باشید تا بتوانید جواب درستی به فروشنده بدهید. با ما همراه باشید تا نحوه محاسبه هد پمپ تصفیه آب استخر را به شما آموزش دهیم.

هد داینامیک کل به ارتفاع معادل کل که یک سیال با در نظر گرفتن هرگونه تلفات اصطکاک در خط لوله می تواند پمپ شود، گفته می شود. اساساً هد داینامیک اندازه گیری مقاومت در مسیر پمپ هنگام مکش آب از استخر و دهش آن از درون سیستم فیلتراسیون به سمت استخر می باشد. طول مجموع لوله ها، ارتفاع پمپ از کف یا سطح استخر، زانویی ها، فیلترها، هیتر و ... بر مقدار هد پمپ تأثیر گذار است. تمام چرخش ها در خط لوله باعث افزایش اصطکاک مسیر در مقابل عبور آب می شود. هر چه اصطکاک مسیر بیشتر باشد، پمپ باید سخت تر کار کند تا آب را از درون خط لوله عبور دهد، لذا نیاز به پمپ با توان بالاتر خواهید داشت و یا باید سایز لوله کشی را بزرگتر انتخاب کنید.

مرحله1- طول تمام خط لوله ها را اندازه گیری کنید.

طول تمام لوله کشی ها شامل مسیر مکش کف استخر، اسکیمرها و دیگر مسیر مکش ها که آب را از سمت استخر به پمپ می رسانند را، تا محل قرار گیری پمپ، اندازه گیری کنید. هنگام اندازه گیری به ارتفاع قرارگیری لوله ها، تعداد زانویی ها و نوع آن ها (45 درجه یا 90 درجه) توجه داشته باشد. نوع زانویی ها نیز در مقدار اصطکاک مسیر تاثیرگذار است. طول لوله های سمت دهش پمپ را نیز به همان شیوه اندازه گیری کنید و همچنین تعداد و نوع زانویی ها و شیر های قرار گرفته در مسیر را مشخص کنید.

مرحله 2- افت هد اتصالات

اکنون باید افت هد تمام شیرها، زانویی ها و دیگر اتصالات در مسیر لوله کشی را محاسبه کنید. هر کدام از این اتصالات در تاسیسات استخر به تنهایی مقداری افت فشار ایجاد می کنند که مقدار آن بسته به نرخ جریان متفاوت خواهد بود

مرحله 3- افت هد فیلتر، شیرها و هیتر

فیلتر ها نیز مانند سایر تجهیزات در مسیر لوله کشی، افت فشار ایجاد می کنند. کمپانی Pentair یک جدول کامل برای افت هد محصولاتش آماده کرده است. ممکن است شما از محصولات Pentair استفاده نکرده باشید، اما این جدول را می توان برای سایز مشابه برندهای دیگر نیز به کار برد. اما در مدل های خاص باید حتما از جداول تهیه شده توسط همان برند استفاده کنید.

 

برای کسب اطلاعا بیشتر در مورد تاسیسات مکانیکی استخر شنا و یا موتورخانه هوشمند می توانید با کارشناسان تام استخر مشورت کنید.:: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 142
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 7 اسفند 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

یکی از رایج ترین سوالاتی که در مورد نگهداری استخر و جکوزی مطرح است، زمان مناسب تعویض آب در تاسیسات جکوزی است. علیرغم وجود سیستم تصفیه و انجام کارهای لازم برای تعادل شیمیایی آب جکوزی، به دلیل حجم کم آب، پس از مدتی ناگزیر از تعویض آب جکوزی خواهیم بود. اما تعویض پیش از موقع آب جکوزی نیز باعث هدررفت آب و ایجاد هزینه می شود.

زمان مناسب تعویض آب جکوزی تابع مقدار استفاده نفرات از جکوزی است. اما حتی در صورتیکه افراد کمی از جکوزی استفاده کرده باشند، باز هم در صورت گذشت مدت زمان قابل توجه، نیاز به تعویض آب جکوزی خواهد بود.

در ادامه این مقاله یک روش محاسباتی ساده برای تخمین زمان تعویض آب جکوزی اراپه می دهیم.

1محاسبه حجم جکوزی

محاسبه حجم جکوزی با توجه به شکل آن، کار پیجیده ای نیست. ضمن اینکه به عنوان راهنما می توانید از این روش سرانگشتی زیر هم استفاده کنید:

- جکوزی دو نفره: حدود 650 لیتر

- جکوزی چهار نفره: حدود 1250 لیتر

- جکوزی 7 تا 8 نفره: حدود 1800 تا 2300 لیتر

۲محاسبه زمان تعویض آب جکوزی

نهایتاً با استفاده از اطلاعات فوق، زمان تخمینی تعویض آب جکوزی محاسبه می شود. برای این منظور، حجم جکوزی به لیتر را بر تعداد استفاده کنندگان تقسیم کرده و عدد بدست آمده را بر عدد 12 تفسیم کنید.

۳تعیین تعداد استفاده کنندگان از جکوزی

باید تعداد افراد جکوزی مشخص باشد. معیار هر استفاده کننده از جکوزی، حضور حداقل 20 دقیقه ای فرد در هر روز در جکوزی است.

علائم رسیدن زمان تعویض آب جکوزی

علائم هشداردهنده ای وجود دارند که به محض مشاهده آنها می بایست نسبت به تعویض آب جکوزی اقدام نمود.

کدر شدن آب جکوزی

اگر آب جکوزی کدر شده و تصفیه آب جکوزی ، آب را شفاف نمی کند، لازمست تا آب جکوزی تعویض شود.

کف روی آب

اگر روی سطح آب، کف جمع شده و از مواد شیمیایی مخصوص حذف کف از اّب استفاده شده و بازهم مشکل پابرجاست، زمان تعویض آب جکوزی فرا رسیده است.

بوی بد آب

اگر بوی آب جکوزی تغییر کرده و بوی تازگی آب از بین رفته است، حتماً آب جکوزی تعویض شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد در مورد ساخت و نگهداری استخر میتوانید از کارشناسان تام استخر مشاوره بگیرید:: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 260
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 6 اسفند 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : نت ویر

یکی از رایج ترین سوالاتی که در مورد نگهداری استخر و جکوزی مطرح است، زمان مناسب تعویض آب در تاسیسات جکوزی است. علیرغم وجود سیستم تصفیه و انجام کارهای لازم برای تعادل شیمیایی آب جکوزی، به دلیل حجم کم آب، پس از مدتی ناگزیر از تعویض آب جکوزی خواهیم بود. اما تعویض پیش از موقع آب جکوزی نیز باعث هدررفت آب و ایجاد هزینه می شود.

زمان مناسب تعویض آب جکوزی تابع مقدار استفاده نفرات از جکوزی است. اما حتی در صورتیکه افراد کمی از جکوزی استفاده کرده باشند، باز هم در صورت گذشت مدت زمان قابل توجه، نیاز به تعویض آب جکوزی خواهد بود.

در ادامه این مقاله یک روش محاسباتی ساده برای تخمین زمان تعویض آب جکوزی اراپه می دهیم.

1محاسبه حجم جکوزی

محاسبه حجم جکوزی با توجه به شکل آن، کار پیجیده ای نیست. ضمن اینکه به عنوان راهنما می توانید از این روش سرانگشتی زیر هم استفاده کنید:

- جکوزی دو نفره: حدود 650 لیتر

- جکوزی چهار نفره: حدود 1250 لیتر

- جکوزی 7 تا 8 نفره: حدود 1800 تا 2300 لیتر

۲محاسبه زمان تعویض آب جکوزی

نهایتاً با استفاده از اطلاعات فوق، زمان تخمینی تعویض آب جکوزی محاسبه می شود. برای این منظور، حجم جکوزی به لیتر را بر تعداد استفاده کنندگان تقسیم کرده و عدد بدست آمده را بر عدد 12 تفسیم کنید.

۳تعیین تعداد استفاده کنندگان از جکوزی

باید تعداد افراد جکوزی مشخص باشد. معیار هر استفاده کننده از جکوزی، حضور حداقل 20 دقیقه ای فرد در هر روز در جکوزی است.

علائم رسیدن زمان تعویض آب جکوزی

علائم هشداردهنده ای وجود دارند که به محض مشاهده آنها می بایست نسبت به تعویض آب جکوزی اقدام نمود.

کدر شدن آب جکوزی

اگر آب جکوزی کدر شده و تصفیه آب جکوزی ، آب را شفاف نمی کند، لازمست تا آب جکوزی تعویض شود.

کف روی آب

اگر روی سطح آب، کف جمع شده و از مواد شیمیایی مخصوص حذف کف از اّب استفاده شده و بازهم مشکل پابرجاست، زمان تعویض آب جکوزی فرا رسیده است.

بوی بد آب

اگر بوی آب جکوزی تغییر کرده و بوی تازگی آب از بین رفته است، حتماً آب جکوزی تعویض شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد در مورد ساخت و نگهداری استخر میتوانید از کارشناسان تام استخر مشاوره بگیرید:: موضوعات مرتبط: طراحی و ساخت بنا , طراحی و ساخت استخر شنا , ,
:: بازدید از این مطلب : 165
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 6 اسفند 1398 | نظرات ()

صفحه قبل 1 2 3 4 5 ... 8 صفحه بعد